DOLAR 32,8736 0.06%
EURO 35,6562 -0.1%
ALTIN 2.547,570,11
BITCOIN 2184527-1,08%
Diyarbakır
36°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Tarihi Silvan evleri

Tarihi Silvan evleri

Diyarbakır kent merkezinde yapılan evlerin yapısı ile ilçelerindeki evlerin mimari yapısı farklılık göstermektedir.Sur içi evlerinde bazalt taşlar kullanılırken ilçelerinde ise bazalt ve daha başka taşlar kullanılmıştır.Bu da evlerin yapımında ilçenin coğrafi yapısıyla ilişkilendirilmiştir.

ABONE OL
18 Mart 2024 00:57
Tarihi Silvan evleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18 Mart 2024 00:57


Haber: Haber Merkezi

1936 yılında A.Gabriel Silvan evleri ile ilgili şu şekilde yorum yapar. 173 numaralı şekil üzerinde gruplanış üç tane ev bir yüzyıldan daha eski bir tarihe ait değilmiş gibi durmaktadır ancak çok daha eski gelenekler göre yapılmışlardır, ilk iki tanesi iki katlıdır: ilk katı ahır, arabalık ve kiler olarak kullanılmaktayken birinci kat yaşam alanlarına ayrılmıştır. Evlerin bir taraçası da vardır ve aile yaz gecelerini burada geçirir. Üçüncü evde aynı planda yapılmıştır ama diğer iki evden bir kat daha yüksektir ve bu katta üst terasın bir kısmı da bulunur. Aşağıdaki planı çizerken ben detayları gösterme gereği duymadım. Elbette bunlar insanların ve hayvanların aynı giriş kapısını kullandığı çok sade konutlar olmakla birlikte yapılar iklim şartlarına çok uygundur ve yapı malzemeleri çok mantıklı şekilde kullanılmıştır.


Bu üç ev güney surların yanında bulunmaktadır. Şehrin içinde ise çok farklı tarzda bir yerleşim vardır: buradaki evler dikdörtgen bir avlunun etrafında toplanmış ve sadece giriş katından oluşan dört ayrı konut olarak yapılandırılmıştır. Silvan surları ile bütünleşmiş bir mimariye sahip olan Üstün Beylerin ve Azizoğulları’nın evlerinin dışında ilçede tarihi bir çok ev bulunmaktadır. Üstünler Evi: Evin batı kesiminde yer alan kitabeye göre Melik Kamil muzaffer’e aittir. Ancak bu kitabenin evin üzerinde kurulduğu surlara ait olduğu sanılmaktadır. Ev ise 18.yy.da yapılmıştır.
Azizoğulları Evi: İlçe merkezinde Mescit Mahallesi, Azizoğulları Caddesinde Azizoğulları ailesine ait olan evler, Silvan surlarının hemen üzerinde, surlarla bütünleşmiş bir mimariye sahiptir. Plan ve inşa tarzı ile 18-19. yy’a tarihlenen bu evler, ilçenin geleneksel mimarisinin vazgeçilmez malzemesi olan kalker taşından 2 katlı olarak inşa edilmiştir.


Yapı, Silvan’a hakim bir noktada ve devamındaki diğer Azizoğulları evleri ile ve surlarla birlikte ilçenin tarihi dokusunun önemli bir parçasını oluşturmaktadır.(Kaynak :Kenan Haspolat)

pasurunsesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.