DOLAR 33,1028 0.05%
EURO 36,0857 -0.24%
ALTIN 2.583,07-0,67
BITCOIN 2118292-1,30%
Diyarbakır
34°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ramazan ayının hikmeti

ABONE OL
9 Mart 2024 15:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

9 Mart 2024 15:41


Haber: Ayşegül TAŞ

Varlıklar arasında insanın yeri farklıdır. Onu farklı kılan; akıl ve iradeyle donatılmış olmasıdır. Akıl ve irade, insanı farklı kıldığı gibi sorumlu da kılar. İnsan, hayvan gibi sorumluluktan azade; melek gibi masum yaratılmamıştır. Onu üstün tutan akıl ve irade aynı zamanda kendisini ilahi mahkemede yargılanabilir bir varlık hâline getirir.

 

Ramazan’ın Fırsat Olduğunu Bilmek

Ramazan ayı Allah’ın (cc) mümin kullarına ikramı ve lütfudur. Geçen yılın manevi kirlerinden arınmaları, bir sonraki yıla istikamet üzere bir kulluk için azık biriktirmeleri, rıza-i ilahiye ve Firdevs Cennetlerine eriştirecek salih ameller edinmeleri için onlara bahşedilmiş bir fırsattır.

Resûlullah (sav), Rabbani fırsatlar hususunda şu tavsiyede bulunur: “Sizin günleriniz içinde Rabbinizin size sunduğu hediyeler/fırsatlar vardır.

Onları elde etmeye çalışın. Umulur ki sizden biri o fırsatlardan birini elde eder de sonrasında asla şekavet yaşamaz.” Allah Resûlü (sav) burada umumi bir tavsiyede bulunmuştur. Zamanı belli olmayan fırsatlara karşı hazırlıklı olmayı ve bu fırsatları kaçırmamaya gayret göstermeyi öğütlemiştir.

Ramazan’ın Gelişiyle Sevinmek

İçinde bunca hayır ve fazilet barındıran Ramazan’ın gelmesi Müslim’i sevindirmelidir. Bayramı karşılayan çocukların masum ve içten sevinçleriyle

Ramazan’ı karşılamalı, ona hazır olmalıdır:

“De ki: ‘Allah’ın lütfu ve rahmetiyle, (evet) yalnızca bunlarla sevinsinler. O,

onların biriktirdiklerinden daha hayırlıdır.’ ”

Allah Resûlü (sav) Ramazan’ın gelmesiyle mutlu olur, ashabını müjdeler onların da sevinmesini sağlardı:”Ramazan ayı size bereketiyle geldi. Allah, o ayda sizi zengin kılar, bundan dolayı size rahmet indirir, hataları yok eder, o ayda duaları kabul eder. Allah,

sizin Ramazan ayındaki ibadet ve hayır konusunda birbirinizle yarış etmenize

bakar ve meleklerine karşı sizinle övünür. O hâlde iyilik ve hayırdan yana Allah’a kulluk yaparak kendinizi gösterin. Ramazan ayında Allah’ın rahmetinden

kendisini mahrum eden kimse, bedbaht kimsedir.”

İnsanın huzur ve mutluluğu, yapacağı salih amelleri olumlu yönde etkiler.

Salih amellere muvaffak kılınmış bir Müslim; bir de gönül genişliği, huzur

ve amelin lezzetini almaya muvaffak kılınmışsa onun için nimet kemâle ermiştir. Bundan dolayı cennetle müjdelenen kullar, aynı zamanda hüznün ve korkunun olmayacağıyla da müjdelenirler.

Ramazan’ı Duayla Karşılamak

Allah Resûlü (sav) Ramazan’ı duayla karşılar; Rabbinden, bu ayın hayırlarına

muvaffak olmayı ve rıza-ı ilahiye ulaşmayı dilerdi. Abdullah ibni Ömer (ra) anlatıyor:

“Allah Resûlü, Ramazan hilalini gördüğünde ‘Allah’ım, bu ayı bizim üzerimize iman ve eman, İslam ve selamet üzere doğur. Bizi, sevip razı olduğun işlere muvaffak kıl. Benim ve senin rabbin Allah’tır.’ diye dua ederdi.” Ramazan’ı duayla karşılamalı ve Ramazan’dan umduğumuz hayırları Rabbimizden istemeliyiz.

Ramazan ayında rabbimizin bizi bağışladığı ve bereketli ay olması dileğiyle ………

Ayşegül TAŞ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.