DOLAR 31,1072 0.2%
EURO 33,7001 0.18%
ALTIN 2.031,97-0,01
BITCOIN 16018200,74%
Diyarbakır

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Milyarderlere yeni vergi koymak Avrupa’ya 40 milyar avro ek gelir sağlıyor

Milyarderlere yeni vergi koymak Avrupa’ya 40 milyar avro ek gelir sağlıyor

ABONE OL
23 Ekim 2023 13:52
Milyarderlere yeni vergi koymak Avrupa’ya 40 milyar avro ek gelir sağlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

23 Ekim 2023 13:52


Haber: AjansBizim

Fransız ekonomist Gabriel Zucman başkanlığındaki Gözlemevi, “Dünya genelinde milyarderler, gelir vergisinden kaçmak sevdasıyla paravan şirketleri sıkça kullandıkları için servetlerinin yüzde 0 ila yüzde 0,5’i arasında değişen efektif vergi oranlarına sahipler” diye yakınıyor. 

Bu nedenle, yaklaşık 2 bin 800 milyarderin servetine dünya çapında en az yüzde 2’lik bir vergi getirilmesini tavsiye ediliyor.

Bu verginin prensibi, 2021 sonunda Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) himayesinde uluslararası bir anlaşmanın imzalanmasının ardından kademeli olarak tüm dünyaya yayılacak olan şirket karları üzerindeki yüzde 15’lik asgari vergi ile benzerlik gösteriyor.

Gözlemevine göre, Avrupalı milyarderler şu anda yılda sadece altı milyar dolar vergi ödüyor.

Servetin yüzde 2 oranında vergilendirilmesiyle vergi gelirleri yedi kat artarak, Avrupa’da 40 milyar avroya çıkacak ve dünya genelinde 200 milyar avroyu aşacak. Raporun önsözünü yazan Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz’e göre, hükümetlerin “eğitim, sağlık, altyapı ve teknolojiye” yatırım yapabilmesi için bu gelirler “vazgeçilmez” niteliktedir.

Hükümet tarafından düşünülen bir fikir

Fransa Kamu Hesapları Bakanı Thomas Cazenave, eylül ayında, bireylerin uluslararası vergilendirilmesini incelemek üzere “partiler arası bir çalışma grubu” kurmak istediğini söyledi. 

Ancak hükümet, çok zenginlerin servetlerine yönelik herhangi bir yeni ulusal vergi uygulamasına karşı çıkıyor ve böyle bir verginin Avrupa ya da uluslararası düzeyde kararlaştırılması gerektiğine inanıyor.

İki Parlamento üyesi, eylül ayında hazırladığı raporda en zengin Avrupalıların servetlerine istisnaî ve geçici bir vergi getirilmesini teklif etti. Parlamenterler, “En zengin yüzde 10’luk kesimin net finansal varlıklarına dayalı olarak 30 yıla yayılacak yüzde 5’lik bir verginin 150 milyar avroya ulaşacağını” hesapladı.

Vergi Gözlemevinin raporunda, 2017 yılından bu yana yürürlükte olan bankacılık bilgilerinin otomatik değişiminin başarısını memnuniyetle karşılanıyor.

2013 yılından önce, hane halkları tarafından vergi cennetlerine yatırılan finansal varlıkların “çoğu” vergi makamlarına beyan edilmiyordu. On yıl sonra ise bu servetin sadece yaklaşık yüzde 25’i “vergiden kaçıyor”.

pasurunsesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.