DOLAR 33,0988 0.05%
EURO 36,0808 -0.28%
ALTIN 2.581,44-0,73
BITCOIN 2113211-1,95%
Diyarbakır
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlk çağlarda Diyarbakır’da dini inanışlar !

İlk çağlarda Diyarbakır’da dini inanışlar !

Diyarbakır’ın ne zaman kurulduğu, kentin ilk sahiplerinin kimler olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber şehrin doğusunu sınırlandıran ve Dicle Nehri’nin yatağından yüz metre kadar yükseklikte bulunan Fiskayası isimli sarp kayalığın içkale kesiminde, “Viran Tepe” adı verilen yerin ilk yerleşme yeri olduğu sanılmaktadır.

ABONE OL
15 Mart 2024 01:40
İlk çağlarda Diyarbakır’da dini inanışlar !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

15 Mart 2024 01:20


Haber: Bilal DALGIÇ

Sümer ve Akad uygarlıklarından kalma belgelerden, M.Ö. 3500 yıllarında Dicle-Fırat nehirleri arasında kalan bölgeye Subartu, buralara yerleşmiş kabilelere de Subaru denildiği, anlaşılmaktadır. Diyarbakır’a yerleşen ilk medeni halkın da Subarular’dan sayılan Hurriler olduğu kabul edilmektedir. Hurriler’in Diyarbakır kent merkezine egemen olmaları hakkındaki bilgilere, Hurri-Hitit ilişkilerini anlatan belgelerde rastlanmaktadır. Hurrilerin, Ari ırktan bir kavim oldukları ve doğudan muhtemelen İran yaylasından gelip yerleştikleri tahmin edilmektedir. Uzun müddet Hurri adı altında yaşayan boylar M.Ö. II. binin ortalarında Hurri ve Mitanni adı altında iki konfederasyona ayrıldılar. ilk zamanlarda Hurri Krallığı daha büyük ve kuvvetli iken sonraları Mitanni Krallığı yavaş yavaş Hurri Krallığı aleyhine genişledi ve M.Ö. XVI. yy sonlarında Hurri Krallığını ortadan kaldırarak Hurrilere ait toprakları ele geçirdi. Böylece Diyarbakır bölgesinin kuzeybatı, batı ve güneybatı bölümü de Mitanni ülkesinin sınırları içinde kaldı. Hurrilerin, Anadolu kültürü üzerindeki etkileri, Hitit dini ve mitolojisinde görülmektedir. Anadolu’da Kizzuwatta’nın (Adana ve civarı) zaptı Hurri Tanrıları’nın kitle halinde Hitit Panteonu’na girmesine yol açmış, Hitit tabletlerinde Hurrilerin törenleri dile getirilmiştir.Hurriler döneminde Mitraizm inancının da olduğu, bu dönemden kalan belgelerden anlaşılmaktadır.(Kaynak:Hayreddin kızıl)

pasurunsesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.