Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat uygulaması delindi
Facebook
Twitter
Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat uygulaması delindi
Haber:

 AjansBizim

Rusya Federasyonu'ndan deniz yoluyla taşınan petrol arzının yüzde 99'unun belirlenen tavan fiyattan daha yüksek fiyata satıldığı ortaya çıktı.

Bloomberg ajansı, deniz yoluyla taşınan Rus petrolünün yüzde 99'unun G7'nin belirlediği tavan fiyat olan 60 doların üstünde bir fiyatla alıcı bulduğunu bildiriyor.

G7, Rus petrolü için tavan fiyatı 60 dolar olarak belirlemişti.

Bloomberg'in Kiev Ekonomi Okulu (KSE) tarafından yürütülen bir araştırma verilerine dayandırdığı haberine göre, Rusya'dan ihraç edilen bir varil petrolün ortalama maliyeti ekim ayında 79,4 dolar oldu.

Ajans, son aylarda Rusya'nın, sahibi belirlenemeyen ve sigorta şirketlerine sahip bir gölge tanker filosu kullanarak G7 kısıtlamalarını aşmayı öğrendiğini belirtiyor.

ABD'nin buna zaten yanıt verdiği, benzer beş tankere yaptırım uyguladığı ve ayrıca dünya çapındaki şirketlere Rusya Federasyonu'nun gölge filosuna 100 geminin dahil olma olasılığı hakkında mektuplar gönderdiği bildirildi.

KSE araştırmasına göre, ekim ayında deniz yoluyla yapılan petrol sevkiyatının yaklaşık yüzde 30'u G7 ülkeleri, Avrupa Birliği veya diğer Batılı ülkelerden şirketlerin katılımıyla yapıldı.

Getirilen tavan fiyat şartlarına göre, Batılı sigorta şirketlerinin, tacirden taşınan petrolün tavan fiyatının altında işlem gördüğüne dair bir sertifika talep etmesi gerekiyor. KSE, tacirler arasında sertifika sahteciliğinin yaygın olduğunu düşünüyor. 

Araştırmacılara göre, tavan fiyatlarını daha etkili hale getirmek için, kısıtlamaları ihlal eden kuruluşlara yönelik cezaların sıkılaştırılması ve sigorta şirketlerine, bir tüccarın hangi fiyattan petrol satın aldığını doğrulamak için daha güvenilir bir yol sağlanması gerekecek.

Rus petrolüne ambargo 5 Aralık 2022'de yürürlüğe girdi ve Rus petrolünün varil başına tavan fiyatı 60 dolar olarak belirlendi.

Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, Rusya'nın petrol ihracatından elde edilen gelir ekim ayında 25 milyon dolar düşüşle 18,34 milyar dolar oldu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!