İsrail, Hamas'la esir değişimi anlaşmasını reddetti
Facebook
Twitter
İsrail, Hamas'la esir değişimi anlaşmasını reddetti
Haber:

 AjansBizim

İsrail, Hamas ile güncellenen esir değişimi anlaşmasını reddetti.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, İsrail, Hamas ile revize edilen esir takası teklifini tamamen reddettiğini Katarlı arabuluculara iletti. Gazze'de tutulan 50 İsrailli esirin serbest bırakılmasını içeren anlaşma, esir ailelerinin tepkisi nedeniyle İsrail'in muhalefetiyle karşılaştı

Yedioth Ahronoth'a göre, İsrail'in katı tutumu Gazze'deki tüm anne ve çocukların eş zamanlı olarak serbest bırakılmasını gerektiriyor. Buna rağmen, İsrail'in, daha fazla esirin serbest bırakılmasını sağlamak için Gazze'deki çatışmalara verilen aranın süresi konusunda esnek davranmaya hazır olduğu ifade ediliyor. 

Gazete, İsrailli temsilcilerin ayrıca 70 ila 80 rehinenin serbest bırakılmasını içeren potansiyel bir anlaşmanın tartışmaya açık olduğunu belirttiklerini yazdı. 

Mevcut önerinin reddedilmesi kararına gece yapılan savaş kabinesi toplantısında varıldı. Katar'ın arabuluculuğundaki temaslarda, 50 İsrailli rehinenin karşılığında gruplar halinde bazı Filistinli mahkumların serbest bırakılması öngörülüyordu. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi ve Shin Bet Şefi Ronen Bar tarafından desteklenen görüşüne katıldığı belirtiliyor. Bu görüşe göre, Hamas üzerindeki askeri baskının arttırılmasının başarılı bir anlaşma olasılığını yükselteceği varsayılıyor. 

Gazete, İsrail ordusunun (IDF) Gazze'deki El Şifa Hastanesi'ne düzenlediği operasyonun ardından Hamas'ın Katar'la ilişkilerini kesmesi nedeniyle Katarlı arabulucularla Hamas liderlerinin son bir gündür temas halinde olmadığını belirtti. Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar, IDF hastanede operasyon yaptığı sürece İsrail ile müzakerelerin devam edemeyeceğini açıklamıştı.  

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!