DSÖ: 'El-Şifa Hastanesinden 31 bebek tahliye edildi'
Facebook
Twitter
DSÖ: 'El-Şifa Hastanesinden 31 bebek tahliye edildi'
Haber:

 AjansBizim

Açıklamaya göre, ağır hasta bebekler, Filistin Kızılay'ı tarafından tedarik edilen ve personeli bulunan 6 ambulansla nakledildi.  DSÖ'nün koordinasyonundaki tahliye işleminde BM'nin bölgedeki birimleri de destek verdi. 

Açıklamaya göre, "Görev, hastaneye yakın bir mesafede gerçekleşen aktif çatışma nedeniyle bir kez daha yüksek riskli olarak değerlendirildi." 

Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bu bebekler, yaşam destek ünitelerini çalıştıracak elektrik olmaması ve hastanedeki güvenlik riskleri nedeniyle daha önce El-Şifa'daki yenidoğan ünitesinden hastanedeki daha güvenli bir alana taşınmıştı. İki bebek tahliye gerçekleşemeden hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı'nın güncellemesine göre bakım altında 33 bebek vardı. 

11'inin durumu kritik

Bebekler başarılı bir şekilde Gazze'nin güneyindeki El-Helal El-Emarati Kadın Doğum Hastanesi'ndeki yenidoğan yoğun bakım ünitesine nakledildi ve burada değerlendirilip durumları stabilize ediliyor. Buradaki doktorlar, tıbbi malzeme eksikliği ve El ŞifaHastanesi'nde enfeksiyon kontrol önlemlerinin sürdürülememesi nedeniyle tüm bebeklerin ciddi enfeksiyonlarla mücadele ettiğini söylüyor. On bir bebeğin durumu kritik. 

Açıklamaya göre, bebeklerin hiçbirinin yanında aile fertleri bulunmuyor, Zira Sağlık Bakanlığı'nın elinde sınırlı bilgi var ve şu anda yakın aile fertlerine ulaşılamıyor. Hastanede barınmakta olan altı sağlık çalışanı ve 10 aile üyesi de tahliye edildi. 

Acil tahliye

El ŞifaHastanesi'ndeki temel tıbbi ve ihtiyaç maddelerinin yetersizliği, yoğun çatışmalar nedeniyle artık işlevini yerine getiremediği belirtilerek tahliyenin kaçınılmaz hale geldiği kaydedildi. 

Açıklamada şu değerlendirmelere yer verildi:

"El-Şifa'da 250'den fazla hasta ve 20 sağlık çalışanı kalmıştır ve bunların hepsi acil tahliye talep etmektedir. Kalan hastaların, ailelerinin ve sağlık çalışanlarının tahliyesi için planlama çalışmaları devam etmektedir. Karmaşık güvenlik ve lojistik kısıtlamaları göz önüne alındığında, bu tahliyelerin tamamlanması birkaç gün sürecektir. Öncelik 22 diyaliz hastasına ve omurilik yaralanması olan 50 hastaya verilecektir. 

DSÖ, hayal edilemeyecek kadar zor koşullar altında hastalarına bakmaya devam eden sağlık personelinin özverisine, profesyonelliğine, insanlığına ve cesaretine duyduğu saygıyı bir kez daha teyit eder. 

DSÖ, Gazze'deki çatışmaların ve insani felaketin sona erdirilmesi için kolektif çaba gösterilmesi talebini yineler. Derhal ateşkes sağlanması, insani yardım akışının geniş ölçekte sürdürülmesi, ihtiyacı olan herkese engelsiz insani erişim sağlanması, çoğu ciddi tıbbi ihtiyaçlara sahip olan tüm rehinelerin koşulsuz olarak serbest bırakılması ve sağlık hizmetleri ile diğer hayati altyapılara yönelik saldırıların durdurulması çağrısında bulunuyoruz."

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!