<
     


Kulp'ta fırıncıların 600 derecelik sıcaklıkta zorlu Ramazan mesaisi

Türkiye genelinde olduğu gibi Kulp'ta da Ramazan pidesi üreten fırıncılar, iftardan saatler önce 600 derece sıcaklıktaki fırın önünde çalışarak oruçlarını tutuyor.
Bu Haber 2019-05-22 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

Kulp'ta hava sıcaklıklarının 27 derece olması ve Ramazan ayının bu yıl serin geçmesi pide üretimi yapan fırıncıları az da olsa rahatlattı. Fırıncılar 600 derece sıcaklığa ulaşan fırının karşısında zor koşullara rağmen oruçlarını tutarak hem Ramazan pidesi hem de ekmek üretiyor. Kulp ilçesi Turgut Özal mahallesi Yatılı bölge ortaokulu karşısında bulunan bir fırını işletip usta olarak çalışan Maruf Türk Ramazan ayının Kulp'ta bu yıl serin geçtiğini söyledi. Ramazan ayının bereket ayı olduğunun belirten Türk, "Ramazan bereket ayıdır. Bu ramazan ayında, halkımıza hijyenik ortamda Ramazan ayına yakışır güzel ve en iyi temiz ekmek ile pideyi çıkarmaya çalışıyoruz. 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz. Akşam iftardan, sahura kadar açık bulunuyoruz. Yağlı ekmek, pide, yumurtalı pide, lavaş ve açık ekmek, çörek, kuru pasta ve her çeşit ürünlerimizden halkımız tadabilirler” dedi.
Ustaların 600 derece sıcaklıkta çalıştığının altını çizen Türk, "Fırının sıcaklığı 600 dereceyi buluyor. Zor şartlar altında bu işi yapmak ve oruçlu olup da yapmak her babayiğidin harcı değildir. Bizde artık iman gücüyle orucumuzu tutmaya çalışıyoruz. Çok şükür tutuyoruz ve iyi geçiyor” diye konuştu. 

 

 

 

Bu haber 6574 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

 

 

 PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Diyarbakır
DERNEKLER