<
     


19 Mayıs’ın 100. yılı Kulp'ta kutlandı

Kulp'ta 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100’üncü yıl dönümü kutlamaları Kulp Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı.
Bu Haber 2019-05-19 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

 

Kulp ilçesi merkez yeni mahallede bulunan halı sahada devam programda bir dakikalık Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardında Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kulp İmam Hatip lisesi Edebiyat öğretmeni Ayşegül Koçyiğit yaptı. Koçyiğit yaptığı Konuşmada " Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun'da kurtuluş mücadelesi başlattığı gündür.19 Mayıs, sadece Türk millî kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır.19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir."Sizler yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar." diyor Atatürk.
"Sevgili gençler "
Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.Temeli 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.
Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan "Milli İrade"nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler
düşmektedir.Unutmayınız ki sizler: Atatürk'ün eserlerinin temel taşısınız.Unutmayınız ki: her 19 Mayıs'ta, Samsun'dan, elden ele Ankara'ya koşturulan bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır. Unutmayınız ki "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır." Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum." Şeklinde konuştu
Devam eden Program Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması, Kulp Anadolu lisesi öğretmenleri Esra Çağlar ve Göknil Ünver yönetimlide öğrenciler tarafından dans gösterisinin sunumu, Kulp ÇPAL müzik öğretmeni Emel Zaim yönetiminde öğrenciler tarafından Rumeli balkan oyun havasının sergilenmesi, Anadolu İmam Hatip lisesi öğretmeni Berna Suaşan yönetiminde öğrenciler tarafından bedensel ritim hareketleri gösterisin sunulması, Kulp ÇPAL müzik öğretmeni Emel Zaim yönetiminde öğrenciler tarafından 90 'lı yıllardan oluşan repertuarla dinletinin sunumu, Kulp ÇPAL beden eğitimi öğretmeni Sinem Akpınar ve Hakan Cengiz yönetiminde öğrenciler tarafından jimnastik gösterisinin sunumu, Kulp ÇPAL müzik öğretmeni Emel Zaim yönetiminde öğrenciler tarafından zumba dans gösterisinin sunumu ve Kamışlı Ortaokulu müzik öğretmeni Caner Demir yönetiminde öğrenciler tarafından hazırlanan Folklor gösterisinin sunumu yapıldı. Öğrencilerin yaptığı gösteriler büyük beğeni topladı. İzleyenler gösterileri ayakta alkışlarken Gösteriyi izlemeye gelen veliler de çocukların bu tür etkinlikler sayesinde öz güvenlerinin arttığını söylediler. Öte yandan Veliler bu tür etkinlikleri yapan kurum yetkililerine teşekkür etti.
Kulp Halı Sahada düzenlenen Törene ,Kulp Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu, Kulp Belediye Başkanı Mehmet Fatih Taş,İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaya, Protokol üyeleri,öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Program ,Kulp İlçesinde liseler arasında düzenlenen Resim , Şiir ve Kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödüllerin verilmesiyle son buldu.

 

 

 

Bu haber 6706 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

 

 

 PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Diyarbakır
DERNEKLER