<
     


Kulp’lu çocuklar 23 Nisan etkinliğini büyülediler

Kulp 'ta ,Bugün 23 Nisan... Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 99'uncu yılında aynı coşkuyla kutlandı.
Bu Haber 2019-04-23 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğinde hünerlerini sergileyen Kulp’lu çocuklar, izleyenleri büyüledi. Kulp ilçesi merkez yeni mahallede bulunan halı sahada düzenlenen programda öğrenciler tarafından dans, şiir, folklor gibi gösterileri yapıldı.Çocukların yaptığı gösteriler büyük beğeni topladı. İzleyenler gösterileri ayakta alkışlarken Gösteriyi izlemeye gelen veliler de çocukların bu tür etkinlikler sayesinde öz güvenlerinin arttığını söylediler. Öte yandan Veliler bu tür etkinlikleri yapan kurum yetkililerine teşekkür etti.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği ve dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. yıl kutlamaları, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaya,Okul Müdürleri ve Öğretmenlerin Sabah saat 09:00 ‘da İlçe Hükümet Konağı önündeki Atatürk büstüne çelenk sunumuyla başladı.Burada bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ardında Kutlama programı saat 10.00 ‘da Kulp Halı sahada devam edildi.
Buradaki Tören saat 10:00 da protokolün yerini almasıyla başladı. Bir dakikalık Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam eden etkinliğe Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaya yaptı. Kaya Yaptığı Konuşmada," Bugün 23 Nisan. 23 Nisan; millet iradesinin yönetimde yer aldığı gündür. 23 Nisan 1920 ruhu tüm mazlum milletlere örnek olmuştur. Bununla birlikte Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen bir gündür. Dünyada kutlanan ilk Çocuk bayramıdır.İnanıyorum ki bugün hepimiz coşku doluyuz... Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yaşıyoruz. Atatürk Milli İradenin ne kadar önemli olduğunu gelecek nesillere aktarmak için bu günü geleceğimizin teminatı çocuklarımıza yani sizlere bayram olarak armağan etti.
Bugün Vatan topraklarımıza göz diken sömürgeci devletlerin acımasızca saldırıları karşısında milletimizin tek vücut olduğu gündür. Bir ulusun kaderinin bir kişi tarafından değil, ulusun kendisi tarafından belirlendiği, ulusun kendi yolunu kendi çizdiği büyük bir devrimin sevincini yaşıyoruz. Onlar Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkmış bu ulusun, aydınlık bir yolda, aklın ve bilimin ışığında ilerleyeceğine, çağdaş dünyada hak ettiği yeri alacağına inanarak ve bu ulusa yakışanın bir kişiye kul köle olmak değil, kendi kendisinin efendisi olmak olduğunu düşünerek bunu yaptılar. Onlar inandılar ki bu halk en nitelikli temsilcilerini ve yöneticilerini seçecek, barış, huzur ve refah içinde uygarca yaşayacak ve sizlere yani çocuklara, yani yarınlarımıza mutlu bir ülke bırakılacak.
sizlerden umutluyuz. Her biriniz fırçanızı elinize alacaksınız bu dünyayı, bu ülkeyi en güzel renklerle boyayacaksınız. Sizler yarını bugünden güzel, bugünden daha yaşanılır kılacaksınız. Unutmayın ki. sizler bu dünyanın gerçek sahiplerisiniz ,sizler soylu bir geçmişe sahip geleceğimizsiniz. Yani sevgili çocuklar; ödeviniz biraz ağır, yolunuz uzun... İnanıyorum ki sizler hep yıldızlı başarılarla yürüyeceksiniz uygarlığın ve barışın yolunda.
Sevgili Misafirler, Öğretmenlerim ve Öğrencilerim,
Gün milli birlik ve beraberlik günü. Milli birliğimizi ve beraberliğimizi zedeleyen unsurlara fırsat vermeyelim. Bizi biz yapan Çanakkale Savaşı’nı, Kurtuluş Savaşı’nı, Kıbrıs savaşını unutmayalım.
Çocuklar, gün sizin gününüz. Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve bizlerin sizlerden beklentisi, ülkemizi dünyanın en güçlü ülkesi yapmak için çalışmanız, çalışmanız, çalışmanızdır. Hızla değişen bu dünyada ülkemizin adını, bilimde, fende, teknolojide, sanayide ve en önemlisi eğitimde altın harflerle yazdırmanız.Bizler, bu ülkenin aydınlık yarınları için size güveniyoruz.Ben, her birinizin yüzünde aydınlık bir gelecek görüyorum.Sevgili çocuklar hepinizi umutla bakan gözlerinizden, sıcacık yüreklerinizden öpüyorum.Bayramınız kutlu olsun."dedi
Kulp Halı sahada düzenlenen etkinlikte bütün okullar ayrı ayrı yer aldı. Her okul öğrencileri öğretmenleri tarafından öğretilen gösterileri sergiledi. Giydikleri kostümler ve yaptıkları gösteriler ile ayakta alkışlanan öğrencilerin programı veliler tarafından büyük beğeni topladı. Sırası gelen okullar sahneye çıkarak hünerlerini sergilerken, veliler de çocuklarının bu anlarını telefonlarına kaydetmek için adeta yarıştı. Veliler çocuklarının etkinliklerini telefonlarına ve yanlarında getirdikleri kamera ile fotoğraf makinelerine an be an kaydederek mutluluklarına ortak oldu. Minik öğrenciler tarafından yapılan gösteriler izleyenlerden uzun uzun alkışlar aldı.

Hediyeler Verildi

Program sonunda 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı nedeniyle okullar arası düzenlenen Şiir, Resim, kompozisyon, ve gösteri dallarında dereceye giren öğrencilere ,ilçe protokolü tarafında çeşitli ödüllerin verilmesi ve Kulp Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu’nun ,tören komitesini tebrik etmesiyle program son buldu.
Kulp’ta düzenlenen 23 Nisan etkinliğine Kulp Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu , Kulp Belediye Başkan Vekili Nimet Yakut , Kulp Cumhuriyet Başsavcısı Emra Özer ,Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaya , ilçe protokolü, veliler ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

Bu haber 7831 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

 

 

 PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Diyarbakır
DERNEKLER