<
     


Kulp kara kışa teslim oldu

Tüm yurtta olduğu gibi Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde kar yağışı şiddetini artırdı.İlçenin Kuzey kırsaldaki mahallelerde kar kalınlığı 100 santimi geçerken, İlçeye bağlı çok sayıda köy yolu ve Kulp-Muş karayolu ulaşıma kapandı. İlçe merkezinde Kar lastiği ve zinciri bulunmayan araçların yolda ilerlemesi göçleşti, ilçede Kar küreme araçları çalışmalarını aralıksız sürdürürken eğitime de1 gün daha ara verildi.
Bu Haber 2019-01-09 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

Kulp ilçesinde üç gündür kar yağışının etkisini artırması nedeniyle eğitime 1 gün ara verilirken, çok sayıda köy yolu da ulaşıma kapandı. İlçenin kırsal mahallelerinde kar kalınlığının 100 santimetreye ulaştığı, çok sayıda köy yolunun da ulaşıma kapandığı belirtildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle ilçe merkezi ve ilçeye bağlı tüm köylerdeki okullarda öğrenim gören öğrencilere yönelik olarak eğitime 1 gün ara verildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaya "Yaşanan ağır kış koşullarının olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi ve yaşanması muhtemel olumsuzlukların önüne geçilebilmesi amacıyla 09 Ocak 2019 Çarşamba günü ilçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Kulp ilçesi merkezi ve kırsalındaki mahallelerde eğitim verilen ilk ve orta dereceli tüm okullarımızda eğitime 1 gün süreyle ara verilmiştir" dedi.

Kulp ilçesinde karla mücadele çalışmaları da sürüyor.
Kulp ilçesinde bazı bölgelerde bir metreye kadar ulaşan kar nedeniyle Kulp Belediyesi tarafında başlatılan temizleme çalışmaları sürüyor. Belediye Ekipleri yolları açmaya çalışırken , Güne karla uyanan ilçe sakinleri, ev ve dükkanların önünde biriken karları temizledi. Yağış nedeniyle araçlar trafikte ilerlemekte zorlanırken, yola çıkmaya hazırlanan sürücüler ise araçlarının üzerinde biriken karları temizledi.
İlçe sakinlerinden Abdulkadim Çınar, kar yağışının bereket olduğunu ifade etti. Kulp’ta eskisi gibi yoğun kar yağışının görülmediğini belirten Çınar, "15-20 yıl önce Kulp ilçesine çok kar yağardı. Kar kalınlığının 2 metreye kadar ulaştığı zamanlar oldu. O yıllarda yollar kapanırdı, çevre köylere ulaşım haftalarca sağlanamazdı, evlerimiz karın altında kalırdı. Ama şimdi ilçeye eskisi gibi kar yağmıyor. İklim değişikliği mevsimleri de etkiledi. " dedi

 

 

 

Bu haber 28034 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

 

 

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Diyarbakır
DERNEKLER