<
     


KULP HALKI GEÇİCİ GÜVENLİK BÖLGESİ İSTEMİYOR

HDP ,BDP ,Kulp belediyesi , Köy muhtarları ve ilçe halkından oluşan kalabalık bir grup , Diyarbakır Valiliği tarafından Kulp’a bağlı, Oberkan-Davderal bölgesi, Simetok-Gülhermi bölgesi, Yaylak Durşin bölgesinin, 15 gün ‘geçici güvenlik bölgesi’ ilan edilmesinden vazgeçilmesi için basın açıklaması yaptılar.
Bu Haber 2015-08-21 12:11:11 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

 Kulp HDP  İlçe  eş başkanları  ve teşkilatı ,Kulp DBP ilçe  Eş başkanları ve Teşkilatı ,Kulp belediye Eş başkanı Sadiye Süre Baran,belediye çalışanları ve meclis üyeleri , Köy muhtarları ve  ilçe halkında oluşan kalabalık  bir grup ,Kulp Belediyesi ününde bir araya geldi.
 
Basın açıklaması  metnini  Kulp Belediye Eş başkanı Sadiye Süer Baran  okudu ,Baran2013 Nevrozun'da Sayın Öcalan'ın başlattığı demokratik çözüm süreci yıllarca hem kürdistanda hem Türkiye’de yaşanan acıların son bulması ve bir daha da anaların ağlamaması için tüm Kürdistan ve Türkiye'de büyük bir umut ve sevinçle destek buldu.Öyle ki Türkiye halkları yüzde yetmiş bu sürece destek verdi. Sayın Cumhurbaşkanı Dolmabahçe mutabakatını red etmesiyle çözüm sürecini resmen bitirdi. Sayın Öcalana uygulanan tecrit aylarca kimseyle görüştürülmemesi, ailesiyle görüştürülmemesi süreci bitirmenin ilk adımlarıydı. 7 Haziran seçim sonuçlarını hem Cumhurbaşkanı, hem AK Parti hazmedemedi. Kürtlere ve Türkiye demokrasi güçlerine saldırma nedeni budur. Suruç'ta 32 genç canı katledenlerin sorumluları hala ortaya çıkarılmış değil. Silopi, Varto, Silvan’da yaşanan tablo, yakılan evler, yargısız infazlar. Varto'da öldürüldükten sonra kadın Gerillanın cesedini teşhir etmek 90'larda olduğu gibi ölülerin cenazelerine basarak poz verilmesi hiçbir din de mezhepte yeri yoktur.Şu soruyu soruyoruz bu ölümler niçin ve ne adına yaşanıyor. Bunun tek bir cevabı var. Kendi iktidarını koruma pahasına bunları yaşatıyorlar. Bütün kamuoyuna ve Türkiye halklarına sesleniyoruz. Bu savaşta kaç bakan vekilin, üst bürokratın oğlu, yakınları bu kirli savaşta hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybedenlerin hepsi gecekondu da yaşayan fakir kesimin evlatlarıdırlar. Bu güne kadar lüks site villalara cenazeler gitmemiştir.
En son halkın seçilmişleri ve halkımıza demokratik güçlere yönelik şafak operasyonlarıyla ailenin gözleri önünde işkence edilerek gözaltlıları kabul etmediğimizi belirtiyor ve kınıyoruz. Yaylaların, köylerimizin boşaltılıp yasaklanması, tam anlamıyla halkımızı açlığa mahkum etmek bölgedeki hayvancılığı bitirmek ve kendine muhtaç etme politikasıdır..Hakkari, Şırnak, Siirt, Muş, Amed, Ağrı'ya giden gerilla cenazeleri,İstanbul, Edirne, Çorum, Tokat, Manisa, İzmire giden polis, asker cenazeleri için de üzüntümüz, acımız birdir, hepsi canlarımızdır.Bu savaş halkların savaşı değildir. Sadece kendi iktidarını korumak ve sürdürmek için bu acıları halklara yaşatıyorlar.Bu saatten sonra AK Parti iktidarı için verecek feda edilecek tek bir canımız yoktur. Bu savaşı yaptırmamak için tüm halkımızı, herkesi bu kirli savaşı bitirmek, onurlu bir barışı getirmek için Canlı Kalkan eylemini bu saatten itibaren başlatıyoruz.”şeklinde ifadelere yer verdi
 
Basın açıklamasının ardında bir grup köy  muhtarları ,Diyarbakır Valiliği tarafında Kulp’ta Bazı Yerlerin ‘Geçici Güvenlik Bölgesi’ İlan Edilmesi konusunu görüşmek ve bu Geçici Güvenlik Bölgesinin kaldırılması  ve mağduriyetlerini dile getirmek için Kulp kaymakamı Fatih Dülgeroğlu ile konuşmak üzere hükümet konağına doğru hareket etti.

 

 

 

Bu haber 8473 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

 

 

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Diyarbakır
DERNEKLER