Telefon
WhatsApp
Kulp’taki, gölleten Ürkütücü görüntüler!
Pastane

 

Kulp ilçesine bağlı Uzunova mahallesinde sulama amacıyla 1984 yılında inşa edilen gölet, kuraklık nedeniyle kıyıdan yaklaşık 80 metre çekildi.
1984 yılında , Uzunova, Hamzalı, Salkımlı, Tuzla, Konuklu, Yakıt, Üçkuyu ve İnkaya mahallesinin tarım arazilerinin sulama ihtiyacını karşılamak için inşa edilen bu gölettin ününde,bir çok meyve ve sebzenin yetiştiği bu mahallelerde, köylüler, bu yıl kar ve yağmur yağmazsa mahsullerini sulayamama ve ürün alamama tehdidiyle karşı karşıya kalacaklarını belirtiler. 37 yıldır bu göletten tarlalarını sulayarak geçimlerini sağlamaya çalışan üreticiler 37 yıldır, bu mevsimde böyle bir kuraklığa şahit olmadıklarını ifade ettiler.
Göletin kurulduğu 1984 yılından itibaren bu mevsimde ilk defa bu kadar kurak kaldığını belirten Uzunova mahalle muhtarı Abdulkudus Öztürk, " İlk defa bu mevsimde böyle kuraklık görüyorum. Kasım ,Aralık ve Ocak aylarında kuraklık yaşandığını hiç hatırlamıyorum. Her sene tarım sulama gölettimiz bu mevsimde ağzına kadar doluydu ve göletlimizde biriken fazla su tahliye kanallarında akıyordu. Şu anda su 80 metreden fazla geri çekilmiş ve gölletin içi bataklık haline gelmiştir.Bu tarım sulama göleti sayesinde yaklaşık 8 bin nüfuslu Uzunova, Hamzalı, Salkımlı, Tuzla, Konuklu, Yakıt, Üçkuyu ve İnkaya mahallesi sakinleri bu göletin ününde bulunan toplam 4 bin dönümlük arazilerde faydalanarak geçimlerini sağlıyor. Kuraklık böyle devam ederse ,yağmur ve kar yağmazsa bu gölet zor dolar. İnşallah yağmur ve kar yağar da gölet dolar" dedi.

Zergus

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!