Telefon
WhatsApp
Kulp’ta ilk defa  48 kiloluk Diyarbakır karpuzu  yetişti
Öz Eren Köşem pastanesi

 

Kulp ilçesi Ziraat odası başkanlığı işbirliğiyle deneme amaçlı Kulp ilçesinde birkaç çiftçi, Diyarbakır karpuzu yetiştiriciliği yaptı ve ilk deneme olmasına rağmen en büyük karpuz 48 kilo çıktı. Bu karpuzlardan 35 kiloluk bir karpuz ise Ziraat odası başkanlığında çiftçilere gösterilmek üzere sergilendi.
Kulp ilçesi İnkaya mahallesine bağlı Yeşilçe mezrasında ilk karpuz yetiştiriciliği yapan Recep Tayfur adlı köylünün yetiştirdiği karpuz 48 kg çıktı. Ziraat odası başkanı Uğur Akdeniz’in yaptığı açıklamaya göre geçmiş dönemlerde, Kulp ilçesinde karpuz yetiştiriciliği revaçta idi. Ancak son yıllarda bu büyüklükte karpuz üretimlerinin olmadığını söyledi.
Kulp Ziraat odası başkanı Uğur Akdeniz, Bu sene elde ettiğimiz mahsulden sonra seneye karpuz yarışmasına katılmayı düşünüyoruz. dedi
Akdeniz, “Deneme amaçlı ilkbaharda, Diyarbakır karpuzunun tohumunu alıp burada birkaç çiftçimize verdik, toprağımızın Karpuz yetiştiriciliğine elverişli olup olmadığını öğrenmek amacıyla geçen günlerde İnkaya mahallesinde Karpuz yetiştiriciliği yapan Recep Tayfur çiftçimizin yanına gittim, gördüğümüz manzara bizi gerçekten çok mutlu etti, çiftçimiz 48 kiloya kadar karpuz yetiştirdiğini öğrendik, bizim iklimimizin ve toprağımızın karpuza elverişli olduğunu gördük, bu ilk ekimimiz olduğu için biraz acemilik çektik, seneye Diyarbakır Karpuz festivaline katılmayı düşünüyoruz. Çiftçilerimize ek gelir kaynağın artırması amacıyla bu konuda ilgili kurumlarla irtibat halinde olacağız ve gerekli destekleri sağlamak için çaba sarf edeceğiz .”dedi.

Zergus

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!