<
     


Kulp’ta ilk defa 48 kiloluk Diyarbakır karpuzu yetişti

Diyarbakır’da, kentin ismi ile özdeşleşen yerli karpuzların ilk denemesinde Kulp’lu çiftçi 48 kiloya varan karpuz üretti.
Bu Haber 2020-10-30 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

 

Kulp ilçesi Ziraat odası başkanlığı işbirliğiyle deneme amaçlı Kulp ilçesinde birkaç çiftçi, Diyarbakır karpuzu yetiştiriciliği yaptı ve ilk deneme olmasına rağmen en büyük karpuz 48 kilo çıktı. Bu karpuzlardan 35 kiloluk bir karpuz ise Ziraat odası başkanlığında çiftçilere gösterilmek üzere sergilendi.
Kulp ilçesi İnkaya mahallesine bağlı Yeşilçe mezrasında ilk karpuz yetiştiriciliği yapan Recep Tayfur adlı köylünün yetiştirdiği karpuz 48 kg çıktı. Ziraat odası başkanı Uğur Akdeniz’in yaptığı açıklamaya göre geçmiş dönemlerde, Kulp ilçesinde karpuz yetiştiriciliği revaçta idi. Ancak son yıllarda bu büyüklükte karpuz üretimlerinin olmadığını söyledi.
Kulp Ziraat odası başkanı Uğur Akdeniz, Bu sene elde ettiğimiz mahsulden sonra seneye karpuz yarışmasına katılmayı düşünüyoruz. dedi
Akdeniz, “Deneme amaçlı ilkbaharda, Diyarbakır karpuzunun tohumunu alıp burada birkaç çiftçimize verdik, toprağımızın Karpuz yetiştiriciliğine elverişli olup olmadığını öğrenmek amacıyla geçen günlerde İnkaya mahallesinde Karpuz yetiştiriciliği yapan Recep Tayfur çiftçimizin yanına gittim, gördüğümüz manzara bizi gerçekten çok mutlu etti, çiftçimiz 48 kiloya kadar karpuz yetiştirdiğini öğrendik, bizim iklimimizin ve toprağımızın karpuza elverişli olduğunu gördük, bu ilk ekimimiz olduğu için biraz acemilik çektik, seneye Diyarbakır Karpuz festivaline katılmayı düşünüyoruz. Çiftçilerimize ek gelir kaynağın artırması amacıyla bu konuda ilgili kurumlarla irtibat halinde olacağız ve gerekli destekleri sağlamak için çaba sarf edeceğiz .”dedi.

 

 

 

Bu haber 13357 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

 

 

 PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Diyarbakır
DERNEKLER