<
     


Kulp’ta binlerce Menengiç ağacı fıstık ağacına dönüştürüldü

Kulp ilçesinde Diyarbakır orman işletme müdürlüğünün, Kulp orman işletme şefliği tarafından köylülere gelir getirisine katkıda bulunmak amacıyla binlerce Menengiç ağaçları aşılanarak fıstık ağacına dönüştürüldü.
Bu Haber 2020-07-03 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

Kulp ilçesi kırsal Akçasır mahallesinde Kulp orman işletme şefliği sahasında yer alan 280 hektarlık alanda mevcut bulunan 10 binden fazla yabani Menengiç ağaçlarında daha sağlıklı verim elde etmek amacıyla Kulp orman işletme şefliği tarafında şimdiye kadar 30 bin adet aşı çalışması yapılarak köylülerin gelir getirisine katkıda bulunuldu.
Menengiç ağaçlarını aşılayarak Köylülere yeni bir kazanç kapısı açmayı amaçladıklarını belirten Kulp Orman İşletme Şefi Mazlum Akdemir, “ Kırsal mahallerimizde, dağlarda doğal olarak yetişmekte olan Menengiç ağaçlarına fıstık aşılanarak köylülerimize yeni bir ürün ve gelir olanağı sağlamaya çalışıyoruz. Kulp ilçesi kırsalında çok sayıda Menengiç ağaçları vardır, köylülerimiz tam anlamıyla faydalanmıyordu. 280 hektarlık Orman işletme şefliği sahamızda yer alan Akçasır rehabilitasyon sahasında 10 bin adet Menengiç ağacına fıstık aşısını yapmaktayız. Önceki yıllarda Ayhan ve Aygün kırsal mahallerimizde aşı çalışmalarımız oldu ve aşılamış olduğumuz ağaçlarımız bu sene fıstık vermeye başladı, inşallah bunlarda fıstık vermeye başlar ve köylülerimizin gelir getiricisine katı olur.”dedi

 

 

 

Bu haber 14300 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

 

 

 PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Diyarbakır
DERNEKLER