<
     


Göçerlerin zorlu yayla yolculuğu

Kulp ilçesinde hayvancılıkla uğraşan göçerler, havaların ısınmasıyla birlikte yüksek kesimlere ve yaylalara gitmek için yola çıktı. İlçede kışı sıcak yerlerde geçiren göçerler, bahar aylarıyla birlikte Kulp ilçesinin yüksek kesimlerine ve özelikle kırsal Alaca mahallesine bağlı Şenyaylaya gitmek için yollara düştü.
Bu Haber 2020-05-29 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

Havaların ısınmasıyla hayvanlarını kışlaklardan çıkaran göçerlerin zorlu yayla yolculuğu sürüyor.Hayvanlarını yaylalara götürmek için yaklaşık bir hafta yol yürüyorlar.
Kulp ilçesinde hayvancılıkla uğraşanlar, hava şartlarına bağlı olarak Ekim, Kasım aylarına kadar konaklayacakları yaylalara göç ediyor. Bu yaylardan en fazla rağbet göreninin ise Şenyayla olduğu belirtildi.
Göçerler, 70-80 kilometreyi bulan Şenyayla yolunda zaman zaman hayvanlarıyla uygun yerlerde konaklıyor, bir süre dinlendikten sonra tekrar yollarına devam ediyor.
Göçerlerden Hasan Yıldırım , " Bu sene Korona virüsü (Kovid-19) tedbirleri kapsamında okulların kapanmasıyla çocuklarımız okullarına gitmedikleri için daha erken yolla çıktık.İşimiz zor ama tek geçim kaynağımız bu bizde ailece bu işle uğraşmaktayız, yola çıkmadan önce bir iki hafta yayla hazırlığımızı yapmaktayız, yola çıktıktan sonra Ailelerimiz günlük konaklayacağımız yerlerde bizden önce gidip çadırlar kurmakta ve bizlerde hayvanlarımızı yollarda yürüterek konaklama noktalarımıza ulaşmaktayız, yaylaya yani asıl ulaşacağımız ve yaklaşık 5 ay kalacağımız yere yaklaşık bir haftada varıyoruz ”dedi

 

 

 

Bu haber 8967 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

 

 

 PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Diyarbakır
DERNEKLER