DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19029700,78%
Diyarbakır
39°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DÜ’de ‘Kadın ve Toplum Çalıştayı’ düzenlenecek

DÜ’de ‘Kadın ve Toplum Çalıştayı’ düzenlenecek

Dicle Üniversitesi’nde 16-17 Mayıs 2024 tarihlerinde "Cumhuriyetimizin 100. Yılı Anısına Orta Çağ'dan Günümüze Kadın ve Toplum Çalıştayı" isimli çalıştay düzenlenecek. Dicle Üniversitesi 15 Temmuz Kültür Ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek çalıştay Orta Çağ'dan Günümüze Kadın ve Toplum konuları ele alınacak.

ABONE OL
14 Mart 2024 10:26
DÜ’de ‘Kadın ve Toplum Çalıştayı’ düzenlenecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

14 Mart 2024 10:26


Haber: Ramazan SEYKAN

Dicle Üniversitesi internet sitesinde çalıştayla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

Kadın kelimesinin kökeni, Eski Türkçe “kraliçe” manasındaki “katun” veya “hatun” kelimesine dayanır. Zaman içinde kelime değişimlere uğrayarak “kadın” ve “hatun” olarak iki farklı şekle girmiştir.  Kadının yaratılışı, kız çocuk, eş ve anne olarak konumu, toplum içindeki statüsü, bireysel ve toplumsal yaşamdaki hak ve yükümlülükleri gibi açılardan tarih boyunca birbirinden çok farklı telakki ve uygulamalara konu olması, toplumsal yapıyla olduğu kadar din ve öğretilerin bu alanda gerektirdiğiyle de yakından bağlantılı bir husustur.

Tarih boyunca kadın, birçok medeniyette farklı sembollere bürünmüştür. Örneğin Eski Anadolu’da bereket ve verimlilik sembolü haline getirilen kadın, Hitit, Babil, Urartu, Roma, Bizans ve Türk devletlerinde en üst yöneticiliklerde doğrudan yer almıştır. Yine semavi dinlerde kadınların ön planda olduğu görülmektedir. Yahudilikte kadının rolü eski dönemlerden beri var olan ataerkil toplum yapısına uygun olarak şekillendirilirken, Hristiyanlıkta Hz. Meryem kendi başına bir sembole dönüştürülmüştür. İslâm toplumlarında kadının gerek aile hayatında gerekse siyasî, hukukî, sosyal ve ekonomik alanlardaki konumu, bir taraftan dinî kurallarla diğer taraftan sosyal ve siyasî çevre, etnik yapı ve İslâm öncesinden gelen kültür mirasıyla belirlenmiştir. Bu nedenle ilk çağlardan bu yana kadın, toplumun yapılanmasında doğrudan ya da dolaylı olarak rol oynamıştır.

Tarihi süreçte sosyo-kültürel yönleriyle de kadın, insanların üzerine konuştuğu ve ona dair açıklamalar ürettiği önemli bir söylem alanı olmuştur. Kadına yönelik çeşitli betimlemeler gibi ona yüklenen farklı görev ve sorumluluklar, bazen birbiriyle çelişse de genel anlamda toplumların kadın algısına yönelik farklı söylemlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu bağlamda tarih boyunca kadına yüklenen görev ve sorumlulukların konuşulacağı, toplum içindeki statüsünün değerlendirileceği ve toplumun kadına bakış açısının irdeleneceği, tarihsel, toplumsal, kültürel, ekonomik, politik, dinsel ve sanatsal bağlamların ele alınacağı Orta Çağ’dan Günümüze Kadın ve Toplum Çalıştayı kadim şehrimiz Diyarbakır’da yapılacaktır. Orta Çağ’dan günümüze kadına dair konuların farklı disiplinlerin katılımıyla değerlendirileceği çalıştayımız 16-17 Mayıs 2024 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜKSAM) öncülüğünde gerçekleştirilecektir. Bu bağlamda “Orta Çağ’dan Günümüze   Kadın ve Toplum Çalıştayı” adı altında aşağıdaki temalar uyarınca, disiplin sınırlaması olmaksızın tasvir edici, açıklayıcı, anlamlandırıcı, yorumlayıcı, özgün ve yönlendirici bildirilerin ortaya konulması planlanmaktadır. Ülkemizde ve yurtdışında bulunan farklı üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştireceğimiz etkinlik ile kadınların toplumsal değişim/dönüşümlere katkıları, kazanımları, güçlenmeleri ve başarılarının yanı sıra karşılaştıkları sorunları, talepleri, önerileri, çözümleri ile umutlarını dile getirmek amacıyla ilimizde, bölgemizde ve ülkemizde kadına dair bir farkındalık oluşturulmasını hedefleyen bu çalıştayımıza siz değerli akademisyenleri davet ediyoruz.

pasurunsesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.