DOLAR 31,1086 0.2%
EURO 33,7112 0.17%
ALTIN 2.032,06-0,01
BITCOIN 16019600,80%
Diyarbakır

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Diyarbakır’ın Sade ve Estetik Mabedi: Kurşunlu Camii

Diyarbakır’ın Sade ve Estetik Mabedi: Kurşunlu Camii

Diyarbakır'ın tarihî zenginliklerinden biri olan Kurşunlu Camii, aynı zamanda şehrin ilk Osmanlı eseri olarak öne çıkıyor. Diyarbakır'ı fetheden Osmanlı ordusunun kumandanı ve şehrin ilk valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından inşa edilen camii, sade ve estetik mimarisiyle dikkat çekiyor.

ABONE OL
18 Ocak 2024 11:00
Diyarbakır’ın Sade ve Estetik Mabedi: Kurşunlu Camii
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18 Ocak 2024 10:59


Haber: Ramazan SEYKAN

Tarihi ve İnşa Tarzı

Kurşunlu Camii’nin yapımına 1516-1520 yılları arasında başlandığı ve Bıyıklı Mehmet Paşa’nın valilik görevini sürdürdüğü bu dönemde tamamlandığı düşünülüyor. Cami, Osmanlı Dönemi’nde eyalet merkezi olan Diyarbakır’a yapılan ilk önemli yatırımlardan biri olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda, Bıyıklı Mehmet Paşa’nın, Diyarbakır’a sonraki valilerin rehberi olacak bir dizi cami inşa eden Osmanlı valilerinin öncüsü olduğu söylenebilir.

Mimari Yapı ve Estetik Detaylar

Caminin mimarisinde, siyah bazalt ve beyaz kireç taşlarının kullanımı dikkat çekiyor. Kare kaideli, silindirik gövdeli ve tek şerefeli minaresi, geometrik desenli panolarla süslü kaidesiyle öne çıkıyor. Caminin dikkat çeken detaylarından biri, son cemaat yerinde bulunan kesme taş işçiliğinin incelikleri ve ahşap kepenklerin üzerindeki bezemelerdir. Camideki süslemeler, taş ve ahşap üzerine oyma, kabartma ve kafes oyma teknikleriyle işlenmiştir.

İç Mekân ve Süslemeler

Caminin iç mekânında, özellikle mihrap ve minberdeki detaylı süslemeler dikkat çeker. Mihrap, düzgün kesme kireç taşından yapılmış olup, beşgen formundaki nişi, dikey uzanan zencerek süslü, silindirik gövdeli, bitkisel motif başlıklı sütunçelerle çevrelenmiştir. Minber ise kıvrık dallardan ve rumilerden oluşan bitkisel motiflerle tezyin edilmiştir. Minberin mermer kapı kanatlarındaki bezemeler özellikle dikkat çekicidir.

Külliye ve Tarihî Değer

Kurşunlu Camii, tarihi boyunca terör saldırılarına maruz kalmış, onarımlar geçirmiş ancak günümüzde şehrin huzur veren meydanında ayakta duran bir anıt halini almıştır. Bıyıklı Mehmet Paşa’nın 1521 yılında vefat etmesi ve caminin haziresine defnedilmesiyle birlikte, camii bir külliye olarak kubad hamamı, içkale yakınlarındaki saray hamamı, Atik Han, mahzen, dükkânlar ve bahçe gibi bir dizi eseriyle bağlantılı hale gelmiştir.

Kurşunlu Camii, Diyarbakır’ın tarihî mirasının önemli bir parçasıdır. Sade ve estetik mimarisi, tarihi atmosferi ve detaylı süslemeleriyle cami, ziyaretçilere geçmişe ait bir yolculuk ve huzurlu bir mekân sunmaktadır.

pasurunsesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.