DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22047834,04%
Diyarbakır
37°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Diyarbakır’da ASM grup elemanları için meclise soru önergesi

Diyarbakır’da ASM grup elemanları için meclise soru önergesi

Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan yardımcı personel olan gruplandırma elemanlarının kadroya alınması için Kasım 2023 tarihinde meclise sunulan kanun teklifi ve Çalışma Bakanı’nın onayını bekleyen sorunu DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın cevaplaması için soru önergesi verdi.

ABONE OL
12 Mart 2024 00:42
Diyarbakır’da ASM grup elemanları için meclise soru önergesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

12 Mart 2024 00:42


Haber: Nurettin Fidancan

Kasım 2023 tarihinde meclise sunulan Aile sağlığı merkezlerinde çalışan yardımcı personel olan gruplandırma elemanları kadroya alınması için kanun teklifi Çalışma Bakanı’nın onayını bekliyor.
Sayıları yaklaşık 20 bin kişi olan ve uzun zamandır özlük hakları ve sağlık çalışanı sıfatıyla anılmak isteyen ASM Grup Elemanları eşit işe eşit maaş, eşit özlük hakkı talep ediyorlar.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren ”Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
Aile Hekimliği Personelleri 24.11.2004 tarihli ve 5258 sayılı kanunun 8. Maddesine dayanılarak hazırlanan yönetmeliğe tabi A Sınıfı, B Sınıfı, C ve D sınıflarındaki Aile Sağlığı Merkezlerinde hizmet satın alınan 4/A SGK girişli ilave sağlık personelleri hemşire, ebe, att, tıbbi sekreterler ve temizlik personelleridir. Görev ve sorumlulukları itibariyle kamuya bağlılar fakat iş özlük haklarına ve maaşa gelince kamudan bağımsız herhangi bir ticari alanda iş kanununa göre çalışmaktadırlar. Türkiye’de aile sağlığı merkezlerinde 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu m.3. Aile Hekimleri Uygulama Yönetmeliği m. 22 ve Aile Hekimleri Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği m. 18 dayanak yapılarak tıbbı sekreter, acil tıp teknisyeni, ebe, hemşire ve temizlik personelleri aile hekiminin de görüşü alınarak 4857 sayılı İş Kanunu’na göre sözleşmeli olarak çalıştırılıyor.

Başlıca sorunları; maaşları aile hekimleri tarafından yatırıldığı için maaşların düzenli yatırılıp yatırılmadığı ya da ücretlerinin tam ödenip ödenmediği herhangi bir şeffaf denetlemeye tabi olmadığından mağduriyetler yaşanabiliyor. İzin hususuna gelince özellikle ilave personelin az olduğu kurumlarda hastalık vs. sebep ne olursa olsun yapılan işte aksaklık olacağı düşünüldüğünden işçiler izinlerini kullanma noktasında sıkıntı yaşamaktadırlar.

Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan yardımcı personel olan gruplandırma elemanlarının kadroya alınması için Kasım 2023 tarihinde meclise sunulan kanun teklifi Çalışma Bakanı’nın onayını bekliyor. Sayıları yaklaşık 20 bin kişi olan ve uzun zamandır özlük hakları ve sağlık çalışanı sıfatıyla anılmak isteyen ASM Grup Elemanları eşit işe eşit maaş, eşit özlük hakkı talep ediyor.

Bu bağlamda,

1.Aile Hekimliği Personellerinin kimi yerlerde kısmi zamanlı, kimi yerlerde fazla mesai ile çalıştırıldığını biliyor musunuz? Sağlık hizmetinin kamu hizmeti olduğu düşünüldüğünde personellerin fazla mesai gibi özlük haklarından aile hekimlerinin yanı sıra Bakanlığınız da sorumlu mudur?
2.Aile hekimlerinin inisiyatifine bırakılan Aile Hekimliği Personellerinin iş güvencesi bulunmadığından kadroya geçmeleri için girişimde bulunacak mısınız?
3.Aile Hekimliği Personellerine tayin hakkı tanıyacak mısınız?
4.Her yıl sonunda giriş çıkış yapılarak kıdem tazminatı almalarının önüne geçildiğinden bu hususu denetlemeyi düşünüyor musunuz?
5.Doğum izni, askerlik izni vb. durumlarda işten çıkarılan Aile Hekimliği Personellerinin yasal haklarını elde edebilmeleri için bir düzenleme yapacak mısınız?
6.Meclise sunulan kanun tekliflerini inceliyor musunuz, Aile Hekimliği Personellerinin özlük haklarıyla ilgili bir iyileştirme yapacak mısınız?
7.Aile hekimlerini adeta bir “patron işveren” gibi sağlık hizmeti sunmak zorunda bırakmak, sağlık hizmetinin kalitesini nasıl etkiliyor?
8. 6 Şubat depreminde hasarlı olduğu tespit edilen aile sağlığı merkezlerine “yeni bir yere çıkma” ihtarı yaptığınız bilinmekle, bu merkezlere yeni yerler tahsis etmeniz gerekmiyor mu?
9.Sağlık hizmeti Anayasa’nın 56. maddesine göre Devletin görevi olduğuna göre aile hekimliğini bu kadar özelleştirmek görevi kötüye kullanmak değil midir?

pasurunsesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.