DOLAR 31,5735 0%
EURO 34,3303 -0.01%
ALTIN 2.148,660,00
BITCOIN 21208107,79%
Diyarbakır
13°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Diyarbakır Tarım Konseyi basınla buluştu

Diyarbakır Tarım Konseyi basınla buluştu

ABONE OL
25 Ekim 2023 08:06
Diyarbakır Tarım Konseyi basınla buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

25 Ekim 2023 08:06


Haber: Ramazan SEYKAN

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde gazetecilerle bir araya gelen Diyarbakır Tarım Konseyi çalışmaları hakkında bilgi verdi.  Toplantıya Diyarbakır Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya, Tarımla ilgili Sivil Toplum Örgütü ve özel sektör temsilcileri ve gazeteciler katıldı.  Konsey adına açıklamayı Diyarbakır Borsası Başkanı Engin Yeşil okudu.

“TARIMSAL ÜRETİM 3 KAT ARTACAĞI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR”

Diyarbakır Tarih boyunca tarımda önemli bir yere sahip olduğunu açıklamasında belirten Başkan Yeşil, “Şahsım ve Diyarbakır Tarım Konseyi adına hepinize hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Diyarbakır Tarih boyunca tarımda önemli bir yere sahip olmuştur. Eneski köy yerleşmelerinden biri olan Ergani yakınlarındaki Çayönü Tepesi, günümüzden 10.000 yıl önceye kadar gitmektedir. Günümüzde de Tarıma dayalı kalkınma projesi olan GAP Projesinde, Diyarbakır’ın ({879b1d787e315d92376d7d518bb96d36cb9b426bb5928f539684ca2ba863d1f9}25), sulanabilir alan ve sulama hedefleri açısından en büyük paya sahip illerden bir tanesidir.  Diyarbakır’da devam eden Silvan Projesi ile 2 Milyon 350 bin dönüm, Dicle kral kızı sulama projesinin tamamlanmasıyla da 1 milyon 150 bin dönüm alanın sulu tarıma geçecektir. Kısacası GAP sulama yatırımlarının tamamlanmasıyla Diyarbakır’da tarımsal üretim 3 kat artacağı öngörülmektedir” dedi.

DİYARBAKIR ÜRETİMDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Diyarbakır Buğday, Mercimek,kütlü Pamuk, arpa ve Dane mısır üretiminde önemli bir yere sahip olduğunun da altını çizen Başkan Yeşil, “1890 yılında Şemsettin Sami’nin verdiği bilgiye göre bu bölgede; buğday, arpa, fasulye, mercimek, pirinç, susam, keten, pamuk, meyankökü, soğan vs. pek çok meyvenin yetiştirildiği ve Dicle kenarında yetiştirilen karpuzun emsalsiz olduğu ve ceviz ihraç ettiği ifade edilmektedir.  Yine Türkiye’nin tarımsal üretim verilerine bakıldığında Diyarbakır Buğday, Mercimek,kütlü Pamuk, arpa ve Dane mısır üretiminde önemli bir yere sahiptir.  Bu nedenle, İlimizin sahip olduğu tarımsal potansiyelini daha iyi değerlendirmek, Diyarbakır’da tarım sektörünü büyütmek sürdürülebilirliğini ve katma değerini artırmak, tarım sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak ve sektörün büyüme stratejilerini doğru belirlemek için “Diyarbakır Tarım Konseyini” kurduk.  68 üye ile kurulan Konseyimizin 9 kişilik icra kurulu bulunmaktadır. Konseyimiz kamu kurumlarından destek alarak Danışma Kurulu ve konu uzmanlarından oluşacak Çalışma gruplarını kurarak hizmet vermeye devam edecektir” diye konuştu.

KONSEYİN İCRA KURULU

Konseyin İcra Kurulu hakkında da bilgi veren Başkan Yeşil, “Konseyimizin icra kurulu; Diyarbakır Ticaret Borsamız,  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanlığı, Ziraat mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi,Veteriner Hekimleri Odası Diyarbakır Şubesi,SS Lice kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifiBismil Pamuk üreticileri Birliği Damızlık manda-Süt ve kırmızı et yetiştiricileri birliği ve Tohum üreticileri temsilcilisinden oluşmaktadır.  İcra kurulu uygulayıcı organdır.  Konsey ise en üst organ olup tavsiye kararları alır ve icra kurulunun uygulamalarını denetler. Diyarbakır ilinde tarım ile ilgili faaliyet yürüten tüm kurum ve kuruluşların Konsey çalışmalarına katılmaları ve destek vereceklerine canı-gönülden inanıyorum.

 Konseyin ilimizin tarımına önemli katkı sağlamasını ve hayırlı olmasını diliyorum, Konsey çalışmalarına katılan siz değerli kurum ve kuruluşların temsilcilerine, basının değerli Emekçilerine tekrar hoş geldiniz diyor ve hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum  Tarım Konseyi 25 Ekim Çarşamba (Yarın) günü Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde kahvaltılı basın toplantısı düzenleyecek.  Basın toplantısına katılımınızı bekler çalışmalarınızda başarılar dileriz” dedi.

pasurunsesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.