DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19196561,60%
Diyarbakır
34°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

DEM Parti milletvekili Fırat Tutşi’yi meclise sordu

DEM Parti milletvekili Fırat Tutşi’yi meclise sordu

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya Bağlar ve Eğil ilçelerinde DİSKİ tarafından seçim öncesi ihalesi yapılması planlanan güneş santrallerini İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın cevaplaması için soru önergesi verdi

ABONE OL
1 Mart 2024 19:50
DEM Parti milletvekili Fırat Tutşi’yi meclise sordu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1 Mart 2024 19:49


Haber: Haber Merkezi

Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya şuanda görevde olan DİSKİ bölge müdürü Fırat Tutşi’nin maliyetinin 921 milyon olan güneş santralinin neden  seçim öncesinde ihalesini yapmak istediğini İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya sordu.

Adalet Kaya ”Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla dilerim.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, enerji maliyetlerini düşürme iddiasıyla Bağlar ve Eğil ilçelerinde 40 megawatt (MW) güçlük Güneş Enerji Santralleri (GES) kurmayı planlamaktadır. Eğil’de kurulacak 30 megawatt gücündeki santralin maliyetinin yaklaşık 921 milyon lira tutacağı açıklanmıştır. DİSKİ’nin kayyım tarafından atanan şaibeli müdürü Fırat Tutşi, yerel seçim öncesinde proje ihalesini gerçekleştirmek istemektedir.

Fırat Tutşi ilk olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı yerine atanan kayyım Cumali Atilla tarafından DİSKİ Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. 2019 yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı seçilen Adnan Selçuk Mızraklı, Tutşi’yi yolsuzluk nedeniyle görevden almıştır. Tutşi’nin belediye kaynaklarını kullanarak makam odasına yaptırdığı lüks banyo kamuoyunda tartışılmıştır.

Ağustos 2019’da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci defa kayyım atanmasının ardından Tutşi, DİSKİ Genel Müdürlüğü görevine iade edilmiş ve çalışanlara yönelik baskı ve sürgünle gündeme gelmiştir. Tutşi, Beyda Yıldız isimli belediye çalışanını İdare Mahkemesi’nin iptal kararına rağmen Hazro, Ergani ve Silvan İçme Suyu Arıtma Tesislerine sürgüne göndermiştir. Beyda Yıldız, sürgün sürecinde yaşadığı stres nedeniyle beyin kanaması geçirmiştir.

2022 yılına ait Sayıştay raporu hala açıklanmayan DİSKİ’nin 2021 yılı raporunda; idare mülkiyetindeki taşınmazların muhasebe kayıtlarının gerçek durumu yansıtmadığı, tahsis edilen ve tahsisli kullanılan taşınmazların muhasebe kayıtlarının yapılmadığı,

hurdaya ayrılan tüketim malzemelerinin yanlış hesap koduyla izlendiği ortaya çıkarılmıştır. Sayıştay denetimde ayrıca abonelerden alınan teminat bedellerinin güncellenmediği, DSİ tarafından sondaj izni verilen kuyularda faydalı tüketim miktarını aşan kısım için DİSKİ tarafından tespit, izleme ve ücretlendirme işlemlerinin yapılmadığı tespit edilmiştir. Yerel seçimlere kısa bir süre kala yaptığı yolsuzluk ve hukuksuz uygulamalara gündemden düşmeyen bir bürokratın belediye bütçesine büyük bir yük bırakacak projeyi ihalesinin denetlenmesi elzemdir.

Bu bağlamda;

1)         DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi hakkındaki iddialar Bakanlığınız döneminde araştırıldı mı?

2)         DİSKİ’nin 2021 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda tespit edilen usulsüzlükler Bakanlık tarafından araştırıldı mı?

3)         2022 yılı Sayıştay Denetim Raporu açıklanmayan kaç belediye vardır? Denetim verilerini Sayıştay’a iletmeyen belediyelere ve bağlı kurumlara ilişkin bir soruşturma başlattınız mı?

4)         DİSKİ’nin Bağlar’da hayata geçirmeyi planladığı GES projesi maliyeti ne kadardır?

pasurunsesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.