DOLAR 31,0952 0.17%
EURO 33,7041 0.2%
ALTIN 2.032,970,03
BITCOIN 16042420,65%
Diyarbakır

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

DEM Parti: Kürt dili insanlığın en kadim ve zengin dilidir

DEM Parti: Kürt dili insanlığın en kadim ve zengin dilidir

DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eş Sözcüleri yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Kürt dilinin resmi bir statüye kavuşması talep edildi.

ABONE OL
11 Şubat 2024 12:18
DEM Parti: Kürt dili insanlığın en kadim ve zengin dilidir
1

BEĞENDİM

ABONE OL

11 Şubat 2024 12:18


Haber: Bilal DALGIÇ

DEM Parti Dil ve Kültür Komisyonu Eş Sözcüleri Cemile Turhallı ve Heval Dilbihar yazılı açıklama ile partilerinin Kürt diline ilişkin taleplerini sıraladı. Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kürt dili insanlığın en kadim ve zengin dilidir. Bir insanlık değeri olarak tarihsel serüvende bir çok dile kaynaklık etmiştir. Kürt dili Kürt ulusunun varlık, kimlik ve en önemli değeridir. Kürt ulusunun temeli ve birlik şemsiyesidir. Kürt dili olmadan Kürtler ve Kürdistan da olamaz.

Bu gerçeklerden hareketle Kürt ve Kürdistan’ı ortadan kaldırmaya çalışanlar, Kürt dilini de inkar ve asimilasyona tabi tutarak yasaklama ve baskılama yoluna girmişlerdir. Kürtçenin hem kadim bir dil olması hem de Kürtler tarafından sahiplenilmesi nedeniyle bugüne kadar varlığını sürdürebilmiştir. Özellikle Kürt özgürlük hareketinin mücadelesi sonucu son 50 yılda Kürtçenin geliştirilmesi, sahiplenilmesi ve geliştirilmesi için büyük çabalar verilmiştir. Şüphesiz bu gerçekliğin yanı sıra bir diğer gerçek de şudur; Kürtçe farklı yol ve yöntemlerle baskılanmaya, eritilmeye ve ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. DEM Parti’nin Kürt diline yönelik tavrı ve tutumu nettir. Kürt dili İngilizce, Almanca, Arapça, Farsça, Türkçe ve diğer tüm diller gibi temel haklara sahip olması gerekiyor. O dillerin ne hakkı varsa Kürt diline de o haklar tanınmalıdır.

Bu nedenle biz DEM Parti olarak milyonlarca Kürdün iradesi olan Kürt dilinin özgürlüğünü istiyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz. Bu bizim kırmızı çizgimiz ve vazgeçilmezimizdir. Bu doğrultuda Kürtçe eğitim istiyoruz. Anaokullarından üniversiteye kadar yaşamın her alanında ve tüm resmi yerlerde Kürtçenin serbest ve özgür olmasını savunuyoruz. Kürt dili resmi bir statüye kavuşturulmalıdır. Bunun için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.

pasurunsesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.