DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19047210,76%
Diyarbakır
39°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Amed Emek ve Demokrasi Platformu’ndan Şeyh Said açıklaması

Amed Emek ve Demokrasi Platformu’ndan Şeyh Said açıklaması

ABONE OL
17 Aralık 2023 10:59
Amed Emek ve Demokrasi Platformu’ndan Şeyh Said açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

17 Aralık 2023 10:59


Haber: Ramazan SEYKAN

Son günlerde Şeyh Said’e yönelik söylemlere karşı Amed Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, Dağkapı’daki Şeyh Said Meydanı’nda toplanarak basın açıklamasında bulundu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Son günlerde halkın iradesinin gasp edilmesi sonucu kayyum ile yönetilen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin bir bulvara Şeyh Said adını verdiği iddiası ile başlayan ve ırkçı-şovenist kesimlerden, ulusalcı, gazeteci olarak geçinen kişilere uzanan bazı kesimlerin Şeyh Said ve yol arkadaşları şahsında Kürt halkının değerlerine dil uzatan açıklamalarına tanıklık etmekteyiz. 

Öncelikle vurgulamak isteriz ki Şeyh Said ve yol arkadaşları hak ve adalet mücadelesi yürütmüş, bu nedenle o dönemin egemen anlayışının zulmüne uğramış, idam edilmiş, mezar yeri dahi halen bilinmeyen tıpkı Seyit Rıza, Nuri Dersimi gibi Kürt halkının önemli değerlerindendir. Bir bulvara isim verilmesi üzerinden Şeyh Said ve yol arkadaşlarının  aziz hatırasına yönelik ırkçı-şovenist, saldırgan ve gerçekdışı açıklamalar kabul edilmez.

Kimi kesimlerin bu konu üzerinden yaklaşan yerel seçimleri fırsat bilip siyasi rant aracı olarak kullanmaya çalıştıklarının da farkındayız. Bahsi geçen bulvarın ismi yeni açılacak 60 yer ile birlikte 29/11/2011 tarihinde 274 sayılı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kararıyla Osman Baydemir döneminde alınmıştır. Bu karara imza atan dönemin Belediye Eş başkanları ve yetkililerine siyasi erk tarafından araçsallaştırılan yargı marifetiyle  soruşturma açılıp halen yargılamaları devam edilirken,mevcut iktidar 20 yılı aşkın  süredir iktidarında yüzyıllık cumhuriyet politikalarını devam ettirerek mezar yerlerini hala devlet sırrı olarak tutarken kayyum belediyesinin ve yerel işbirlikçilerinin bu mesele üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışması çifte standartı gözler önüne sermiştir.

Türkiye’de inkar, imha ve asimilasyon politikalarından kaynaklı temel sorunların çözülemediği, çatışma ortamının tırmandırıldığı, şiddet politikalarının yaşamın her alanına yayıldığı, demokrasinin, hukukun, temel insan hakları ve özgürlüklerinin rafa kaldırıldığı bir süreci hep beraber yaşıyoruz. Ancak biz Amed Emek ve Demokrasi platformu bileşenleri olarak savaşların sürdüğü bu topraklarda barış, eşitlik, adalet, özgürlük, demokrasi ve Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yollarla çözümü için mücadele ederken Kürt halkının değerlerine de sahip çıkmaya devam edeceğiz.

 Hak mücadelesi yürütmüş olan Şeyh Said ve yol arkadaşları üzerinden Kürt halkının değerlerine yönelen ırkçı-şoven saldırıları kabul etmiyoruz. Toplumumuzda öfkeye neden olan ve  yüzyıllık şiddetin müsebbibi olan bu şoven anlayışlara karşı; bir yüzyıl daha kaybetmemek için, bu topraklarda toplumsal barışı  yeşertmek için herkesi öncelikle haddini bilmeye ve halkın tarihi hassasiyetlerine, değerlerine saygıya davet ediyoruz.

pasurunsesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.