DOLAR 31,5744 0%
EURO 34,3235 -0.02%
ALTIN 2.147,45-0,05
BITCOIN 21113767,35%
Diyarbakır
13°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

8’inci Aile Şûrası 26-27 Ekim’de toplanacak

8’inci Aile Şûrası 26-27 Ekim’de toplanacak

ABONE OL
24 Ekim 2023 08:30
8’inci Aile Şûrası 26-27 Ekim’de toplanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

24 Ekim 2023 08:30


Haber: AjansBizim

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, aile politikalarının ve aileye dair sosyal hizmetlerin ulusal ölçekte ele alındığı bir platform oluşturması bakımından Aile Şûralarının önemli bir geleneği temsil ettiğini ifade ederek, son şûranın 2019 yılında “Aileye Değer, Türkiye’ye Değer” temasıyla toplandığını hatırlattı.

Aile kurumunun ve aile içinde edinilen değerlerin korunmasına yönelik olarak bütüncül bir yaklaşımla yürütülen, kapsamlı ve sistemli çalışmaların ülke açısından önemine dikkat çeken Göktaş, ‘Güçlü Birey, Güçlü Aile, Güçlü Türkiye’ anlayışıyla bakanlık olarak faaliyetlerini çok yönlü bir şekilde sürdürdüklerinin kaydetti. Göktaş, “Aile kurumun güçlenmesi, değerlerin korunması ve karşı karşıya kaldığı tehditlerle mücadeleye dair sağlam bir vizyon geliştirebilmek amacıyla Cumhuriyetimizin 100. yılında ‘Türkiye Yüzyılında Ailemiz, İstikbalimiz’ ana temasıyla düzenleyeceğimiz 8’inci Aile Şûrası Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 26-27 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilecek. Şûra’nın kazanımlarının kalıcı olacağına inanıyorum” dedi. 

Göktaş, şûra hazırlık çalışmaları kapsamında sahanın ihtiyaçlarının belirlenmesi, taşra teşkilatındaki personelin ve yerel paydaşların da tespit ve önerilerinin alınması için bakanlık olarak 81 ilde Aile Çalıştayları düzenlediklerini hatırlatarak, bunlara ilave olarak 15 bini aşkın hanede gerçekleştirilen saha çalışmasının şûra temalarının ve komisyon içeriğinin oluşmasına önemli katkı sağladığını dile getirdi. 

Şûra temaları 6 komisyonda tartışılacak

Göktaş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek şûrada, müzakere konularının 6 başlıkta toplandığını belirterek, şunları kaydetti:

“ ‘Nüfus ve Demografi: Yaşlanan Bir Dünyada Aileyi Yeniden Düşünmek’, ‘Çevre ve İklim: Muhtemel Krizler Karşısında Aile’, ‘Aile ve Hukuk: Kurumlar Arası İş birliği’, ‘Dijitalleşme Sürecinde Aile: Kriz mi, Fırsat mı?’, ‘Sosyal Kalkınma ve Aile: Sosyal Refahın Adil Paylaşımı’, ‘Yaşam Döngüsü ve Aile Dayanıklılığı: Aileyi Güçlendirmeye Yönelik Öneriler’ başlıklarında 200 aşkın katılımcıdan oluşan 6 komisyon oluşturuldu. Bu komisyonlarda iki gün boyunca yürütülecek görüşmelerin içeriği, daha sonra titizlikle değerlendirilerek aile ile ilgili bütüncül politikalarımıza yön verecek.” 

Oluşturulan 6 komisyonda toplam 220 katılımcının müzakerelerinin, aile merkezli sosyal sorunların tespiti ve çözümü ile ailenin bütünlüğünün güçlendirilmesi ve sosyal refahın artırılması yönünde politikaların oluşturulmasına katkı sağlayacağını dile getirdi. 

pasurunsesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.