<
     


"Üniversite tercihi yapacak öğrencilere önemli tavsiyeler "

Sevgili Üniversite Adayları Arkadaşlarım, hepinize merhaba diyerek yazıma başlamak istiyorum.
Bu Haber 2019-07-22 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

TERCİH ZAMANI
Sevgili Üniversite Adayları Arkadaşlarım, hepinize merhaba diyerek yazıma başlamak istiyorum.
2019 YKS sonuçları açıklandı. 23 Temmuz'da ise tercih işlemleri başlayacak. Öncelikle çok rahat olun. Sınavlar, üniversiteler sandığınız kadar çok önemli değil. Onlardan çok daha önemli olan sizin bu hayatta ne istediğinizdir; yaşam amacınız, hayat felsefeniz, arzu ve isteklerinizdir. Siz ne istiyorsunuz,sorusuna cevap verirseniz gerisi çok kolay olacaktır.
Okula başladığınız günden şimdiye kadar sürekli birileri tepenizde oldu ve sizin tek başarı kriteriniz sınavlarda aldığınız puanlar oldu. Sınavlarda başarılı olduysanız ne âlâ, olamadıysanız başarısızsınız(!) 12. Sınıfa geldiğinizde ise sık sık duyduğunuz cümlelerden bir tanesi şudur :"Bu sınav sizin için hayati önem taşıyor çocuklar. "
Bunu zaman zaman öğretmenleriniz de söylemiş olabilir, anne babanız da söylemiş olabilir. Bu kesinlikle doğru değil.Sınav hayati değil,hayat ise çoktan seçmeli bir sınav değildir. Sevgili Üniversite Adayları,sınav sonuçlarınıza puan ya da başarı sıralamalarınıza bakmadan önce size tavsiyem kendinizle yüzleşip aynanızdan kendinize bakmanızdır. Ben ne okumak istiyorum?İstediğim üniversite, istediğim fakülte. Bölüm , yapmak istediğim meslek, iş nedir? Bu sorulara cevap ararken de tamamen güncel düşünün geçmişin pusulasıyla kendinize yön vermeyin. Yeni nesil bölümlerden bahsettiğimiz bir dönemdeyiz, evvelki yıllarda pöpüler olan bölümler şuan öyle olmayabilir. Dünyayı ve yaşadığınız ülkeyi,bölgeyi iyi analiz edip buna göre de kararlar vermelisiniz. Üniversitelere değil kendinize güvenin,inanın çünkü bitirince sizi nasıl bir hayat bekliyor, bilemezsiniz.
Sevgili arkadaşlar tercih haftasında mutlaka alanında uzman rehber hocalardan destek alın. Hayal ettiğiniz meslekte çalışanlarla görüşmenizde fayda olacaktır. Tercih ettiğiniz bölüm sizin mesleğiniz olacaktır ve siz mesleğinizle bir ömür geçireceksiniz nasipse.
Sevgili kardeşim herkes kendi hikayesinin yazarı olmalı. Dünya artık bir köy haline geldi. Global düşünmek zorundasınız. Tercih edeceğiniz üniversiteyi iyi tanımalısınız. Kampüsünden tut yurt dışı programları yaz okulundan Erasmus programına kadar. Sen hikayeni yazmaya adım atmış olacaksın,bu senin ilk tercihin olmayacak, önünde birçok tercih seni bekliyor olacaktır. Rahat ol,cesur ol,yola çık. Mevlana hazretlerinin dediği gibi :"Yola çık,yol görünür." neyin nereye varacağına an değil zaman karar veriyor.
Sevgili kardeşim tercihleri tamamen başarı sıralamanıza göre yapmalısınız. Bu süreçte danışmak istediğiniz bir konu olursa bana yazabilir, beni arayabilir ya da yanıma gelebilirsiniz. Görüşmek dileğiyle. Allaha ısmarladık.
Eğitim Danışmanı
Engin TOPRAK
Gmail :toprakengin21@gmail.com
İnstagram:toprak_engin

 

 

 

Bu haber 6870 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

 

 

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Diyarbakır
DERNEKLER