Diyarbakır Yenişehir HEM şampiyon oldu

Diyarbakır Yenişehir Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Takımı, Ankara’da düzenlenen Türkiye şampiyonasında, birinci oldu.
Bu Haber 2018-12-03 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde yapılan ve “Türkiye’nin Renkleri Yenimahalle’de” adı altında düzenlenen şampiyona, iki gün sürdü. Geleneksel düzenlemesiz ve geleneksel düzenlemeli dallarda olmak üzere 2 kategoride gerçekleşen şampiyonaya, çeşitli bölgelerden 25 ekip ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden dansçılar katıldı. Diyarbakır Yenişehir Halk Eğitimi Merkezi Müdiresi Nuray Hurata, Ankara’daki müsabakaların çok renkli geçtiğini söyledi.
Hurata, 25 ekibin yer aldığı müsabakalarda Diyarbakır Yenişehir Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları ekibinin harikalar oluşturduğunu belirtti. Hurata, Diyarbakır’a bu şampiyonluğu getiren ekibi ve antrenörleri yürekten kutladığını kaydetti. Hurata, “Tek kelimeyle, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Büyükler Türkiye Şampiyonasın nefes kesti” dedi.
Halk oyunlarının Türk insanın bir yaşam felsefesi olduğuna vurgu yapan Hurata, “Halk oyunları bizim özümüzdür. Bizi biz yapan değerlerdir. Biz halk oyunlarıyla evlendik, halk oyunlarıyla kına gecesi yaptık ve törenler gerçekleştirdik. Diyarbakır yöresi ülkemizde en çok bilinen, oynanan yörelerden bir tanesidir. Diyarbakır'da 48 yıl önce kurulan Yenişehir Halk Eğitim Merkezi, bugüne kadar 27 kez elde ettiği Türkiye birinciliği, ikinciliği, üçüncülüğü ile 2 uluslararası yarışmadaki birinciliklerine yenisini ekledi. Oldukça zorlu geçen şampiyonayı, birinci olarak tamamlamayı başardık. Öğrencilerimiz gerçekten iyi mücadele ettiler ve arzuladığımız başarıyı Diyarbakır'a kazandırdılar. Bu nedenle öğrencilerimi yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Bu haber 5101 defa okundu.
Diger Güncel Haberler

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Ak Parti
BDP
Diyarbakır
DERNEKLER
NAR-DER
PASUR-DER
KULP-DER