Cumhuriyetin 95. yılı Kulp’ta coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Kulp ilçesinde de coşkuyla kutlandı
Bu Haber 2018-10-29 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

28 Ekim 2017 Pazar günü saat 12:30’ da , Hükümet Konağı Bahçesinde Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim günü İlçe Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu’nun tebrikleri kabulü ile devam kutlamalar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıl dönümü kutlamaları Kulp ilçe Halı sahada devam etti.

Halı sahada devam tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kulp ilçe Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu yaptı. Dülgeroğlu ,"Bugün, Büyük Türk Milletinin bütün etnik unsurlarıyla tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kahramanlık destanı yazarak gerçekleştirdiği ve aynı zamanda Milli Mücadelenin kurmuş olduğu Cumhuriyetimizin 95. Yıldönümü münasebetiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu vesileyle herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”dedi

Dülgeroğlu,”Cumhuriyet esasında; Toplum olarak yanmış, yıkılmış, istila edilmiş bir coğrafyada küllerinden yeniden dirilişimizin ifadesidir.Türkiye Cumhuriyeti’nin 95 yıllık öyküsü bir başarı, bir uygarlaşma öyküsüdür. Bugün Türkiye, demokratik Cumhuriyet, çağdaş bir ülke, bölgesinde hatırı sayılan bir güç, bir istikrar unsuru v,e Avrupa Birliği aday ülkesidir.Türkiye Cumhuriyeti; bugün kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet yolunda dev adımlarla yürüyen bir dünya devletidir.
“Değerli Hemşehrilerim”
Şüphesiz ki, milletimizin vakur duruşu ve asil ruhuyla en iyi örtüşen rejim Cumhuriyettir. Cumhuriyeti ideal rejim yapan milletimizi ve onun iradesini ön plana çıkarması ve bunun üzerinde herhangi bir güç tanımamasıdır. Cumhuriyet farklı, fikirlerin özgürce ifade edilmesini teminat altına alan, hoşgörü temelli bir rejimin adıdır.
“Sevgili Öğrenci Kardeşlerim”
Sizler geleceğimizin teminatısınız. Ülkemizin devletler muvazenesinde hak ettiği yeri alması ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerini çıkması için sizlere çok büyük sorumluluklar düşmektedir, sorumluluğun bilinciyle hareket etmelisiniz. Dolayısıyla eğer ki devletimizi, milletimizi, bayrağımızı, vatanımızı seviyorsak öncelikle ülkemizin geleceği için hep beraber daha çok çalışmalıyız ve birbirimizi daha çok sevmeli, bizi biz yapan milletimizin daha çok sevmeli mukaddes değerlerine hep beraber sahip çıkmalıyız. Şanlı tarihimizi iyi öğrenmeli, ondan çıkarılması gereken dersleri unutmamalıyız.”dedi
Dülgeroğlu ,”Hemen yanı başımızda Ortadoğu coğrafyasında cereyan eden hadiseleri iyi okumalı, dünyada zulme uğrayan kardeşlerimizin çektiği sıkıntılardan ders çıkarmalı ve bu topraklar üzerinde bin yıldır barış ve huzur içerisinde kardeşçe yaşayan ecdadımızın bizlere emanet ettiği bu ülkeye sahip çıkmalı, birbirimize kenetlenip, ülkemizin her alanda gelişmesi için mücadele etmeliyiz.Bu duygu, düşünce ve hislerle sözlerime son verirken; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, milletimizin ve memleketimizin mukaddes değerleri uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Kahraman Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; sevgi, barış, hoşgörü ve kardeşliğin hâkim olduğu bir Türkiye temennisiyle, Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyor, saygılarımı sunuyorum." dedi

Kulp ilçe Halı sahada devam eden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıl dönümü kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu.
Öğrenciler günün anlam ve önemiyle ilgi şiirler okudu. Öğrencilerin şiirlerini okunmasının ardından Kulp ilçesine bağlı okulların hazırlamış olduğu bir birinden güzel gösteriler sergilendi. Daha sonra ilk ve orta öğretim öğrencileri arasında düzenlenen "Atatürk ve Cumhuriyet" konulu resim ,Şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilmesi ve protokol üyelerinin öğrencilerle ve öğretmenlerle çekilen hatıra fotoğraflarıyla program son buldu.
Törene, protokol üyeleri, Öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.


 

 

 

 

Bu haber 8502 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

 

 

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Diyarbakır
DERNEKLER