Kulp’a İpek Kardeşliği adımı atıldı

Memleketlerindeki fabrikayı aktif hale getirmek için Bursa ve İzmir'den gelen Roman Dernekleri Başkanları Abdullah Cistir ve Şükrü Yumak ,Kulp ilçesine bağlı Ağaçlı mahallesindeki ipek iplik çekim fabrikasını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldılar.
Bu Haber 2018-10-18 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

Kulp ilçesine bağlı Ağaçlı mahallesindeki ipek iplik çekim fabrikasını yazılı ve görsel basından bilgi sahibi olduklarını ifade eden İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır entegre bir tesis olan fabrikayı ziyaret etmek istediklerini, Kulp Kaymakamı Sayın Fatih Dülgeroğlu ve Kulp İlçesi Tarım Müdürü Sayın Cihan Güreş'e önceden haber verip bu ziyareti gerçekleştiklerini söyledi.
Kulp’ta ki izlenimlerinden iyi deneyim kazandıklarını belirten Roman Dernekleri Başkanlarından Abdullah Cıstır ,” Bursa ili Osmangazi ilçesine bağlı Muradiye ipek fabrikası Flatür ile İplik üreten Türkiye'nin ilk İpek fabrikasıdır. Bizde ,Kulp ilçesindeki bulunan modern fabrikayı gezip yetkililerden bilgi alarak kendi tarihi fabrikamızı eskisi gibi daha verimli bir hale getirip üretimi artırmak amacıyla buraya geldik , 200 yıldır Roman, İpek işçisi kadınların çalıştığı fabrikamızda hafıza bugüne kadar taşınmış halen Demirkapı'da ikamet eden 50 yaş grubu Roman işçi kadınlar çalışmaktadır. Uzun dönemdir kapanan İpek fabrikaları Bursa'daki bu hafızanın kaybolmasına zemin oluşturmuş hali hazırda Çin ve Hindistan'dan gelen hazır mamul ve ipek ipliği üretim maliyetleri arz talep dengesini karşılamadığı için bu süreç Bursa'da ipek iplik çekim faaliyetlerini durdurmuştur. Ham maddeyi daha ucuza nasıl temin edebiliriz düşüncesiyle Kulp ilçesindeki yetkililerle görüşmemiz gayet olumlu ve verimli geçti . Kulp ziyaretimizde 100 yıldır da bu hafızayı yereldeki kadınların yaşattığını duyduk, ziyaretimizin adını da “İPEK KARDEŞLİĞİ” koyduk.”dedi
Tarım Bakanlığının desteklediği Koza üretimi ile ilgili dut yetiştiriciliğinin devamında koza üretiminin desteklenmesinin daha da boyut kazandırılması gerektiğine değinen Roman Dernekleri Başkanlarından Şükrü Yumak ise Dut ağaçları ve koza yetiştiriciliğinin stratejik önemine vurgu yaparak koza yetiştiricilerine verilen hibe desteğinin daha da arttırılmasını gerektiğini söyledi. Yumak, Kulp'taki bu deneyim kazanmaları haricinde Kulp dinamiklerinin misafirperverliğinden memnun kaldıklarını da ifade etti.
2011 yılında Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Cazibe Merkezleri Programı uygulamasında projenin tüm aşamalarında performans sergileyen İlçe Tarım Müdürü Cihan Güreş'in ev sahipliğinde fabrikada incelemeler yapan Roman Dernekleri Başkanları Abdullah Cıstır ve Şükrü Yumak, Bursa'daki nostaljik fabrikayı faaliyete geçirdikten sonra nihai hedeflerinin Kulp'taki entegre tesis gibi hibe destek projeleri ile bir fabrikayı hayata geçirmek istediklerini belirttiler.
Kulptaki fabrikanın bu güne kadar verimli çalışması , Başta Kulp Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu, Kulp ve Diyarbakır dinamiklerinin desteklediği entegre tesis Türkiye'nin en önde gelen ipek iplik çekim fabrikası haline getirilmesine vesile oldu.

Bu haber 8060 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Ak Parti
BDP
Diyarbakır
DERNEKLER
NAR-DER
PASUR-DER
KULP-DER