Kulp’un ilk hindi çiftliği kuruldu

Kulp ilçesine bağlı Akbulak köyünde ikamet eden Aydın Yatçı, ‘Genç Çiftçi’ projesi kapsamında 80 metre karelik alanda 400 tane hindiyle ilçenin ilk hindi çiftliğini kurdu.
Bu Haber 2018-05-23 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

Kulp Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne sunmuş olduğu projenin kabul edilmesinin ardından köyünde çiftlik kuran Yatçı,Devletin vermiş olduğu hibeler sayesinde Kulp’ta ilk hindi çiftliğini kurduğunu belirterek, “Bizim genç çiftçilikle ilgili bir projemiz olmuştu. Kanatlı hayvan olarak projemiz onaylandı. Biz zaten genel anlamda da hayvancılıkla uğraşıyoruz. Şu anda kurmuş olduğumuz hindi çiftliğimizi çok güzel bir şekilde ilerletiyoruz.”dedi
Hindilerin periyodik bakımlarının aylık olarak hem kendilerinin hem de Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından görevlendirilen veterinere hekimler tarafından yapıldığını sözlerine ekleyen Yatçı, “Aylık olarak iğneleri ve ilaçları var bunları belli aralıklarla veriyoruz. Bazen çok nadirde olsa hasta oldukları zaman hemen müdahalede bulunuyoruz ki diğer hindilere bulaşmasın. İlk etapta biz hibe olarak 400 tane hindi aldık. Altı aylık bakımın ardında bir kısmını sattık ve yaklaşık olarak 17 bin TL kar elde ettik,Hindi sayısını en az bine çıkartarak sadece Kulp değil, Komşu ilçelere de hitap etmeyi düşünüyorum” dedi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cihan Güreş, “Genç Çiftçi’ projesi kapsamında bize müracaat eden çiftçilerimizden Aydın Yatçı’nın projesinin kabul edilmesi ardında biz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak tüm imkanlarımızı çiftçimize seferber ederek yardımcı olduk, devletin hibe etmiş olduğu 80 metrekarelik alan üzerinde işe başlayan genç çiftçimizin daha kaliteli ve karlı ürün elde etmesi çaba sarf ettik ve genç çiftçimiz ilk hasadını elde ederek 17 bin TL civarında kar elde etti , umarım işleri daha iyi olur ve diğer çiftçilerimize de örnek çiftçi olur.” dedi.

Bu haber 7436 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Ak Parti
BDP
Diyarbakır
DERNEKLER
NAR-DER
PASUR-DER
KULP-DER