Kulp’lu çocuklar 23 Nisan etkinliğini büyülediler

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğinde hünerlerini sergileyen Kulp’lu çocuklar, izleyenleri büyüledi. Kulp ilçesi merkez yeni mahallede bulunan halı sahada düzenlenen programda öğrenciler tarafından dans, şiir, folklor gibi gösterileri yapıldı.Çocukların yaptığı gösteriler büyük beğeni topladı. İzleyenler gösterileri ayakta alkışlarken Gösteriyi izlemeye gelen veliler de çocukların bu tür etkinlikler sayesinde öz güvenlerinin arttığını söylediler. Öte yandan Veliler bu tür etkinlikleri yapan kurum yetkililerine teşekkür etti.
Bu Haber 2018-04-23 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği ve dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 98. yıl kutlamaları, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaya, Okul Müdürleri ve Öğretmenlerin Sabah saat 09:00 ‘da Hükümet konağı ününde çelenk sunumu, Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ardında Kutlama programı saat 10.00 ‘da Kulp Halı sahada devam edildi.
Buradaki Tören saat 10:00 da protokolün yerini almasıyla başladı. Bir dakikalık Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam eden etkinliğe Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaya yaptı. Kaya Yaptığı Konuşmada,” Bugün, ulusal egemenliğimizin sembolü olan TBMM'nin kuruluşunun 98. yıldönümüdür. Bugün, topraklan yağmalanan yüce bir ulusun, düşmanlarını yurttan atmak için ant içtiği bir gündür. Bugün, yok edilmeye çalışılan bir ulusun tek bilek, tek yürek haline geldiği bir gündür. Bugün, Büyük Türk Ulusunun, kendini beğenmiş düşmanlara karşı, Büyük Önder Mustafa Kemal Paşanın çevresinde çelik bir halka, tunç bir kale olduğu gündür. Bugün, köhne bir binada yepyeni bir ruh ve imanla, yepyeni bir devletin temellerinin atıldığı gündür. Bugün, harcı atalarımızın asil kanları ile yoğrulan ulusal egemenliğimizin Türk çocuklarına bayram olarak armağan edildiği bir gündür ve bugün, dünya çocuklarının her yıl kutladığı ilk ve tek bayram günüdür.

“Sevgili Çocuklar”

Bu bayramın anlamına varabilmek, bu bayramı damarlarımızda hissedebilmek için 98 yıl öncesine; 23 Nisan 1920 yıllarına gidelim; Yurdu düşmanlar her yandan işgal ediyor, Türk Ulusunun özgürlüğü göz göre göre elden gidiyor, tehlike gittikçe büyüyor ve yakınlaşıyordu. Elde ne para, ne cephane, ne de asker vardı. Masa başında oturup düşmandan merhamet dilenmekle bu büyük ulus ve bu kutsal vatan kurtarılamazdı. Padişahım çok yaşa diyerek padişahın da ömrü uzatılamazdı.Yıllarca Osmanlıdan yardım dileyen, Osmanlının karşısında esas duruşta bekleyen, hatta Osmanlıya kurtarıcı gözüyle bakan düşmanlarımız bu durumu unutmuşlar ve Osmanlıya hasta adam damgasını vurmuşlardı. İşte bu hasta adamı öldürmek ve topraklarını bir an önce paylaşmak için kesin kararlarını yıllar önce vermişler, planlarını ona göre kurmuşlar ve hazırlıklarını ona göre yapmışlardı. O nedenle, masa başında paylaştıkları kutsal Anadolu’muzun büyük bir bölümünü işgal etmişlerdi. Sonunda Türkleri öz vatanlarında yok edeceklerini sanıyorlardı.Bu durum karşısında, Türk Ulusu ve Onun gerçek yöneticileri büyük bir iman ve inançla var olma, yok olma mücadelesine atılmışlardır. Bu mücadelede bir meclis kurarak ne yapılacağını konuşmak, yeni bir hükümet kurmak, dağınık halde bulunan milli kuvvetleri toplayıp, bir yandan ayaklanmaları önlemek, diğer yandan da vatanı yer yer işgal etmiş olan düşmanı yurttan atmak gerekiyordu, işte bu düşüncelerle 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Paşa, gerekli hazırlıkları ve çalışmaları yaptıktan sonra karargahını Ankara’da kurdu.Daha sonra Meclis-i Mebusan’ın düşmanlar tarafından basılıp, birçok milletvekilinin sürgüne gönderildiği bir sırada İstanbul'dan Ankara’ya kaçan vatansever milletvekillerini de yanma alarak 23 Nisan 1920’de TBMM’yi açtı.Görüldüğü gibi 23Nisan 1920 tarihi, ulusal iradenin en açık bir şekilde belirdiği, Türk Ulusunun kendini yönetme yetkisini eline aldığı ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı bir gündür.Sevgili Çocuklar,Demokrasimizin mimarı olan Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’nin açıldığı bu günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak sizlere armağan etmiştir. Kutlu olsun. Ne mutlu demokrasiye gönül verenlere. Ne mutlu bu günümüzü bizlere armağan edenlere. Ne mutlu bu bayramı coşkuyla kutlayanlara.” dedi

 

Kulp Halı sahada düzenlenen etkinlikte bütün okullar ayrı ayrı yer aldı. Her okul öğrencileri öğretmenleri tarafından öğretilen gösterileri sergiledi. Giydikleri kostümler ve yaptıkları gösteriler ile ayakta alkışlanan öğrencilerin programı veliler tarafından büyük beğeni topladı. Sırası gelen okullar sahneye çıkarak hünerlerini sergilerken, veliler de çocuklarının bu anlarını telefonlarına kaydetmek için adeta yarıştı. Veliler çocuklarının etkinliklerini telefonlarına ve yanlarında getirdikleri kamera ile fotoğraf makinelerine an be an kaydederek mutluluklarına ortak oldu. Minik öğrenciler tarafından yapılan gösteriler izleyenlerden uzun uzun alkışlar aldı.

Hediyeler Verildi

Program sonunda 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı nedeniyle okullar arası düzenlenen Şiir, Resim, kompozisyon, ve gösteri dallarında dereceye giren öğrencilere ,ilçe protokolü tarafında çeşitli ödüllerin verilmesi ve Kulp Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Fatih Dülgeroğlu’nun ,tören komitesini tebrik etmesiyle program son buldu.
Kulp’ta düzenlenen 23 Nisan etkinliğine Kulp Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Fatih Dülgeroğlu , Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaya , ilçe protokolü, veliler ve öğrenciler katıldı.
 

Bu haber 10208 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Ak Parti
BDP
Diyarbakır
DERNEKLER
NAR-DER
PASUR-DER
KULP-DER