Kulp’ta Bağ Belleme dönemi başladı

Kulp ilçesinin köylerinde tarımla uğraşan vatandaşlar, daha fazla verim elde etmek için bağlarını bellemeye başladı.
Bu Haber 2018-04-09 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

Kulp ilçesinde en çok bağcılık işleriyle uğraşan köyler Özelikle Özbek ve hevedan bölgesi köyleri ile Hamzalı,Konuklu ve İnkaya köyleridir ,bu köylerde yetişen üzümler hemen hemen ilçede bağcılıkla uğraşan halkın %75’lik kısmı oluşmaktadır. Bağ sahibi Ömer Yıldız her yıl bahar mevsiminde belleme çalışmalarını yaptıklarını belirterek, bu dönemde yapılan bellemenin verimi artırdığını söyledi.

Yıldız, “Kışın geride bıraktığı izleri taşıyarak iyi bir bakıma ihtiyaç duyulan bağ ‘da belleme dönemi başladı. Gerek havaların ısınmasından, gerekse bitkilerin gelişme dönemine girmesi nedeniyle bağdaki doğal örtüye en iyi yetişme ortamını sağlamak gerekir.”dedi

Fuat Taş adlı çiftçi ise bu yıl üzüm başta olmak üzere meyve rekoltesinde önemli bir artış beklemediklerini söyledi.
Taş, "Bu yıl yağışlar yeterince yağmadı. Yağan yağışla birlikte toprakta iyice doymayınca verimin de olmayacağı kanatındeyim. Yine de umutlarımızı yetirmedik , inşallah mevsimin kalan günlerinde yağışlar olur ve biz çiftçilerin emeği de boşuna gitmez veİnşallah Emeğimizin karşılığını alacağız."şeklinde konuştu.

Bağ sahibi Murat Yalçın ise toprağın sertleşmesinin ününe geçmek gerektiğini söyledi.
Yalçın” Toprak kış aylarında kar, yoğun yağışlar, aşırı soğuklar nedeniyle sertleşir ve hava alma güdüsünü iyice kaybetmiştir. Ancak bu sene kar yağmadığı gibi yağmurda yetersiz yağdı yine de toprağı yüksek miktarda havalandırmak gerekir bu amaçla belleme yaparak bu çalışma sistemini sürdürüyoruz.”şeklinde konuştu.

Kulp ilçesinde bağcılıkla uğraşanlar eskiye dayalı bağcılık olduğu için çiftçiler bağ belleme çalışmalarında Genellikle bu işi bel küreği ile yaparak, toprağı bir kürek derinliği kadar açıyor. Bu şekilde toprak hem havalandırılıyor, hem de bağın yetişmesine uygun bir zemin oluşturuyorlar .

Bu haber 5731 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Ak Parti
BDP
Diyarbakır
DERNEKLER
NAR-DER
PASUR-DER
KULP-DER