'Murat Şenlikleri' sona erdi

Kulp ilçesi ile Silvan İlçesi arasında yer alan Kumgölü Köyü Susamış Mezrası'nda yapılan geleneksel 'Murat Şenlikleri' üçüncü günün sonunda sona erdi.
Bu Haber 2018-03-30 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

Mart ayının sonlarında Kulp ilçesi ile Silvan İlçesi arasında bulunan ve Silvan ilçesine bağlı Kumgölü köyü Susamış mezrasında yapılan, bölgenin il, ilçe ve köylerinden binlerce kişinin katılımıyla 3 gün 3 gece süren Murat Şenlikleri (Serhıvde) 29 Mart perşembe gecesi sona erdi.
Şenliklerde kurulan çadırlarla Murat Ovası bir çadırken görümüne bürünürken, genç kızlar ve delikanlılar en güzel giysilerini giyinip erbane eşliğinde zikir yaparak, yöre oyunları oynadı. İlahiler söylenen şenlik, bir panayır havasında geçti.
Komutan Muaz Bin Cebel'in türbesini ziyaret eden vatandaşlar, dualar etti. Atlarını şenlik alanına getiren köylüler düzenlenen at yarışlarına katıldı. Şenliklere çocukluğundan beri katıldığını belirten 85 yaşındaki Mehmet İnci, "Görüyorsunuz Murat Şenlikleri'ne her yerden binlerce insan geldi. Bu şenliğin amacı, dini inançlarımıza göre Muaz bin Cebel şenlikleri diyorlar bu gece de kına gecesidir. Genç yaşlı demeden insanlar buraya gelip bir piknik havasında gününü geçiriyor." dedi
Şenliğe katılanlar Murat Ovası'nda kurdukları çadırlarda kalarak, piknik yapıyor, hem de dua ediyor. Çalınan defler (erbane ) eşliğinde, şenliklere katılanlar türbenin bulunduğu alanda dualar ederken, kadınlar da ellerini kınalayıp mum yakıyor.

MURAT ŞENLİKLERİ TARİHÇESİ

İslam ordusunun ünlü komutanlarından Muaz Bin Cebel'e Silvan ve çevresinin Fetih görevi verilir. Ordudaki sahabe komutanlarla bölgeye hareket edilmesiyle, Silvan'ın kuzey doğusunda bulunan Kumgölü Köyü yakınındaki Murat Ovası'nda, Bizanslılar tarafından pusuya düşürülüyor. Pusuda şehit düşenler oraya defnediliyor. Yapılan savaşta Komutan Maaz olarak bilinen İslam ordusundaki sahabe komutanlardan biri de şehit oluyor. Kesin tarihi bilinmemekle beraber M.S. 641 yılından beri kutlandığı rivayet edilen Murat Şenlikleri bir panayır havasında geçiyor. Bu şenlikler Anadolu'nun en eski etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bu haber 5018 defa okundu.
td>
Diger İlçemizden Haberler

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Ak Parti
BDP
Diyarbakır
DERNEKLER
NAR-DER
PASUR-DER
KULP-DER