Kulp’ta Ahıra saldıran kurt 49 Keçiyi telef etti

Edinilen bilgiye göre dün gece saatlerinde Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Yeşilköy mahallesi Şekirhan çayı mevkiinde Seyithan Demirbilek adlı vatandaşın ahırına kurt saldırdı. Saldırı sonucu 49 Keçi telef oldu 12 keçi ağır toplam 20 keçi yaralandı.
Bu Haber 2018-02-25 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

Yüksek kesimlerde havaların soğuması ile birlikte yerleşim yerlerine inmeye başlayan kurtlar, gece saatlerinde ilçeye beş kilometre uzaklıkta bulunan Şekirhan çayı mevkiinde Seyithan Demirbilek adlı vatandaşa ait ahıra saldırdı. 180 küçükbaş hayvanın bulunduğu ahıra saldıran kurtlar, 49 keçiyi telef ederken 12 Keçi ağır toplam 20 keçiyi de yaraladı.
Sabah saatlerinde hayvanlarına yem vermek için ahıra giden hayvan sahibi Seyithan Demirbilek ve Eşi Remziye Demirbilek , Ahırda hayvanlarının bir çoğunun telef olduğunu görünce şoke oldular.
Olayın gece saatlerinde meydana gelmesi nedeniyle kurt saldırısını fark etmediklerini belirten Seyithan Demirbilek " Ahırımız hemen kaldığımız evin yanındadır , Hayvanlarımızın kaldığı yerin etrafını tel örgüyle kapatmıştık ve bu tel örgünün üstüne ise beyaz renkte bir çadır atmıştık ve normal şartlarda ahırın kapsı kapalı olduğu için bir insanın ahıra girmesi bir hayli Zorlaşırken , Kurt’un çadırın parçalanması ve bir metre 20 santimetre yükseklikteki tel örgülerin üstüne kendini içeri atmış ve hayvanların bulunduğu ahıra girerek 49 adet Erkek keçi (Erkek Çebiç) Hayvanlarımı telef etmiş 12 tanesini ağır toplam 20 hayvanımı da yaralamıştır.Tek geçim kaynağımız küçükbaş hayvanlarımızdı, onları da kurtlara kaptırdık. Zor durumda kaldık ve yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.
Remziye Demirbilek ise ,” Eşimle birlikte ahıra gittiğimizde hayvanlarımızın telef olmasıyla şoke oldum , ben 9 nüfuslu bir aileyim 4 çocuğum okul okumakta , yaz aylarında Muş ilinde bulunan yaylalarda kış mevsiminde ise Kulp ilçesinde Kiralamış olduğumuz ahırda hayvanlarımızı besleyerek geçimlerimizi sağlamaya çalışıyoruz. Hayvanlarımızın Körpe işlemleri için İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaata bulunduk ancak hayvanlarımızın erkek keçi yani Erkek Çebiç olduğu gerekçesiyle hayvanlarımızın körpe işlemi yapılmadı . Eşimin 120 Bin TL civarında bir borcu var biz bu borcumuzu keçilerimizi besleyip kurban bayramında satacaktık ve sattığımız zamanda borcumuzun bir kısmını ödemiş olacaktık ancak hayvanlarımızın telef olmasıyla hem borcumuzu ödeyemez hale geldik hem de yaklaşık 50 bin TL civarında da bizim bir zararımız meydan geldi. Çoluk çocuğumuzun rızkı böyle ziyan oldu, tek isteğimiz yetkililerin bize yardım etmesidir.” dedi

Bu haber 11868 defa okundu.
Diger İlçemizden Haberler

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Ak Parti
BDP
Diyarbakır
DERNEKLER
NAR-DER
PASUR-DER
KULP-DER