Vali Güzeloğlu,“İpek böcekçiliğinde Türkiye üretiminin yarısı Kulp ilçesinden

Diyarbakır, ipek böcekçiliği ve buna bağlı olarak ipek üretiminde Türkiye toplamının yarısını yakalamayı başardı. Tek tesiste 4 ton ipek üretilen fabrikada hedef, istihdam sayısı ile üretimini her geçen yıl daha üst seviyeye çıkarmak.
Bu Haber 2018-01-04 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, beraberinde Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve Kulp Belediye Başkan Vekili Kaymakam Fatih Dülgeroğlu ile Kulp ilçesi Ağaçlı mahallesindeki İpek İplik Üretim Tesisi'nde incelemelerde bulundu.


Beraberindekilerle fabrika hakkında bilgi alıp incelemelerde bulunan Vali Güzeloğlu, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Güzeloğlu, içinde bulundukları tesisin Türkiye ipek böceği üretiminin ve buna bağlı ipek üretiminde yüzde 50’yi gerçekleştirdiğini söyledi.


Vali Güzeloğlu, “Türkiye’de ipek kozası üretiminin en fazla olduğu il Diyarbakır. Bu tesisimizde 4 ton ham ipek elde ediyoruz. Türkiye üretiminin yarısı bu tesisimizde üretiliyor ve buradan üretici merkezlere gönderiliyor, çok önemli bir üretim alan. Biz bugün 33 kişinin çalıştığı tesisimizde üretim sürecini inceledik. İpek böceği koza üretiminde de ve ipek böceği kozasından elde edilen ham ipek üretiminde de bugün Türkiye’de merkez Diyarbakır. İstihdama katkı koyan, ekonomik gelişmeye destek olan çok önemli bir yatırım. Bu tesisimizin hem kapasitesini hem de sayısının artarak ipek böceği kozası ve ham ipek yetiştiriciliğinde Diyarbakırımızın dünya çapında bir üretim merkezi olması çabası içindeyiz. Burada çalışan kardeşlerimizin sayısının arttırılması ve aynı zamanda bölgenin, kulp ilçesinin ekonomik kalkınmasının hızlanmasını amaçlamaktayız. Bu tesisimizin kuruluşundan bugüne biz devlet olarak, hükümetimizin destekleri ile çok önemli katkılar sağladık. Bu tesisin ve benzeri tesislerin çoğalmasının çabası ve gayreti içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

Bu haber 3658 defa okundu.
td>
Diger İlçemizden Haberler

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Ak Parti
BDP
Diyarbakır
DERNEKLER
NAR-DER
PASUR-DER
KULP-DER