Kulp ilçesinin en görkemli camisinin temeli dualarla atıldı

Kulp ilçesi Yenimahalle'de bulunan Merkez Cami duvarlarında oluşan çatlaklar ve caminin cemaate yetersiz olması nedeniyle yıkılarak yerine ilçenin en görkemli Cami inşaatının temeli, törenle atıldı.
Bu Haber 2017-12-14 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Kulp Kaymakamı ve Kulp Belediye Başkan vekili Fatih Dülgeroğlu, cami yapmanın, mescitleri imar etmenin önemine vurgu yapan konuşmasında “Öncelikle camimizin mahallemize ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Camiler mescitler mahallelerimizin, şehirlerimizin en önemli noktası. İlçemizde küçük ölçekli birçok mahalle camii bulunmasına rağmen, ilçemizin şanına yakışır nitelikte büyük bir merkez camii ihtiyacı yıllardan beri vatandaşlar arasında dilendiriliyordu. İlçemizin ileri gelenleri ,kanat önderleri, vatandaşlarımız her fırsatta bize gelerek büyük bir merkez camiine olan ihtiyacı bizlere arz ettiler, Bizde başka bir projemiz için düşündüğümüz şu gördüğümüz alanı merkez camii yapılmak üzere Kulp müftülüğüne tahsis ettik. Sonrasında da belediyemizin bütün imkanlarını seferber ederek bu aşamaya getirdik. İnşallah kısa sürede inşa edilip vatandaşlarımızın hizmetine girecek olan bu cam ilçemizde yaşayan bin yıldır bu topraklarda kardeşçe barış içinde yaşayan farklı ırk, mezhep mecrada insanların birlik, beraberlik ve kardeş iklimin pekişmesine vesile olur. Değerli kardeşlerim, tabi ki bu camimizin inşaatı bitene kadar aynı şekilde biz belediye olarak maddi ve manevi desteğimizi sürdüreceğiz. Ancak bu ulu mert, cömert hayırsever fedakar Kulp halkının omuzlarında yükselecek. Bütün hemşehrilerimiz el ele verecek.”dedi
Caminin temel atma törenine katılan Diyarbakır İl müftüsü Burhan İşliyen ise camilerin ,mescitlerin ve medreselerin hayırseverlerin katkısıyla yapılmasının önemine değindi.

İlçe Müftüsü Abdulsamet Şen tarafından yapılan dua ve kurban kesilmesinin ardından dualarla butona basılarak temele harç konulmasıyla gerçekleştirildi.
Temel atma törenine Kulp Kaymakamı ve Kulp Belediye Başkan vekili Fatih Dülgeroğlu, Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen , İlçe Müftüsü Abdulsamet Şen , Kulp merkez camii yaptırma ve yaşatma derneği Başkanı Hamit Şimşek ve üyeleri ile çok sayıda Kulp’lu vatandaşlar katıldı.
Kulp Merkez Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği, temeli atılan cami hakkında verdikleri bilgiye göre 3 bin 160 metrekarelik alan üzerinde 2 bin kişi kapasiteli olacak şekilde planlanan ve 2 bin kişinin rahatlıkla ibadet edebileceği, engelli ve yaşlı vatandaşların rahat çıkıp inmeleri için asansör, taziye yeri bulunan cami inşaatı 640 metrekarelik alana sahip. Aynı parsel üzerine 700 metrekare alan üzerinde müftülük binası ve Kur'an kursunun da yapılacağı bildirildi. Vatandaşların oturup dinlenebileceği camiye ait yeşil alanın ise bin 820 metrekare olduğu belirtildi. 

Bu haber 10900 defa okundu.
td>
Diger İlçemizden Haberler

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Ak Parti
BDP
Diyarbakır
DERNEKLER
NAR-DER
PASUR-DER
KULP-DER