Küçük Hevsel'de betonlaşmaya izin yok

Çermik İlçe Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, ilçede bulunan Hevsel Bahçeleri’nde imar izinlerini iptal ettiklerini belirterek, bahçenin doğal halini korumak için betonlaşmaya izin vermeyeceklerini ifade etti.
Bu Haber 2017-10-11 Eklenmistir.

                 Resmi Buyutmek Icin Uzerine Tiklayin

td>

kaplıcalarıyla ünlü Çermik ilçesinde, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Sur ilçesindeki Hevsel Bahçeleri’ne benzerliği nedeniyle “Küçük Hevsel” olarak adlandırılan ve tarihi ilçe tarihi kadar eski olan bahçelerde yapılaşma izinleri iptal edildi. Bunun yanı sıra, meyve ve sebze yetiştiriciliğinin yapıldığı bahçelerde, dere ıslah çalışmaları da başlatıldı.

“Bu bahçeler Çermik’in akciğeri”
Çermik Belediyesi Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, bahçelerin ilçe tarihinde çok ayrı bir yerinin ve ilçenin akciğeri olduğunu belirterek, “Bu bahçeler ilçenin can damarıdır ama büyük bir bölümü imara açılmış. Biz bu göreve geldikten sonra bahçelerin mevcut halini koruyarak betonlaşmaya izin vermeyeceğimizi ilanla duyurduk. Daha sonra DSİ Bölge Müdürlüğü’ne dere ıslahı için dilekçe yazdık ve mühendisler geldi. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Buradan bütün turizmcilere sesleniyoruz. Çermik, Hevsel Bahçeleri, Gelincik Dağı, tarihi Haburman Köprüsü, kaplıcaları ve coğrafyası ile turizme uygun olan bir ilçe. Bu yüzden Çermik’i çok iyi tanıtmamız lazım. Hevsel Bahçeleri’ne dere ıslahı da yapıldığı zaman Çermik halkına ne kadar faydası olacağını hep beraber göreceğiz. Çermik, Güneydoğu’nun, Türkiye’nin incisidir. Bu yüzden Çermik’i hep beraber bir yerlere getireceğiz” dedi.

“UNESCO tarafından koruma altına alınsın”
Belediye olarak halkın hizmetinde olduklarını aktaran Başkan Karamehmetoğlu, şunları kaydetti:
“Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri kadar olmasa da buraya en azından ‘Küçük Hevsel’ diyebiliriz. Hevsel Bahçeleri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığı ve koruma altında olduğu için biz de isteriz ki Çermik’in Hevsel Bahçeleri de UNESCO tarafından koruma altına alınsın. Gerekirse valimize, bakanlarımıza, milletvekillerimize bu konuyu iletiriz. Sinek Vadisi, Sinek çayı ve Hevsel Bahçeleri birbirini tamamlıyor. Çermik güzel bir ilçedir. Belediye olarak ne imkanımız varsa vatandaşlarımızın refahı için elimizden geleni yapacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

Bu haber 3063 defa okundu.
td>
Diger Güncel Haberler

 

PasurunSesi.Com | Yerele Işık Tutar ( Kulp / Pasur )
   © Copyright 2014 Pasurun Sesi. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz Koplayanamaz..

Diyarbakır Veteriner

İlçemizden Haberler
Kulp Belediyesi
Kulp Kaymakamlığı
İlçemiz
Güncel Haberler
Ak Parti
BDP
Diyarbakır
DERNEKLER
NAR-DER
PASUR-DER
KULP-DER